Muzaj lepszy od Kaczmarka! Jastrzębski Węgiel rozgromił Cuprum

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Cuprum Lubin 3:0 w meczu 8. kolejki PlusLigi. Najlepszym zawodnikiem (MVP) tego spotkania uznano Macieja Muzaja, który zmierzył się ze swym rywalem do miejsca w składzie reprezentacji Łukaszem Kaczmarkiem.

Starcia obu ekip w poprzednim sezonie przyniosły kibicom mnóstwo emocji (w Jastrzębiu-Zdroju 3:2 wygrali siatkarze Cuprum, w Lubinie również było 3:2, ale dla Jastrzębskiego Węgla), tak więc i tym razem oczekiwano zaciętego spotkania. Wielkich emocji jednak nie było, gospodarze wygrali ten mecz w trzech krótkich setach.

Jastrzębianie rozpoczęli spotkanie od skutecznych zagrywek Macieja Muzaja (3:2) i Salvadora Hidalgo Olivy (5:3), szybko wypracowali sobie przewagę (11:5, 16:11) i w końcówce premierowej odsłony kontrolowali sytuację na parkiecie. Byli bardziej skuteczni w ataku i popełniali mniej błędów od rywali. Kolejny punkt zagrywką dołożył Jason De Rocco (22:14) i ten sam zawodnik ustalił wynik seta na 25:17.

Druga partia rozpoczęła się co prawda od przewagi gości (1:4, 4:8), jednak podopieczni Marka Lebedewa szybko opanowali sytuację. Popisali się serią sześciu wygranych piłek, odrobili straty, a po chwili prowadzili 10:8. Skuteczna gra duetu Oliva – Muzaj pozwalała gospodarzom powiększyć dystans (16:13, 19:14, 21:15). Pomyłka Łukasza Kaczmarka w ataku zakończyła tę odsłonę (25:17).

W trzecim secie obraz gry nie uległ zmianie. Gospodarze szybko uzyskali przewagę (9:4, 16:10). W końcówce nie zwalniali tempa, Oliva dołożył kolejnego asa (19:12), a jego skuteczny atak zakończył to jednostronne starcie (25:18).

Ciekawostką tego meczu była rywalizacja dwóch atakujących Muzaj – Kaczmarek, którzy kilka miesięcy wcześniej walczyli ze sobą o miejsce w kadrze na mistrzostwa Europy. Na turniej pojechał zawodnik Cuprum, tym razem górą był jednak zawodnik Jastrzębskiego Węgla (zdobył 18 punktów, a rywal – 10; skuteczność w ataku 52%/ 26%), który zgarnął nagrodę MVP.

Gospodarze byli lepsi w każdym elemencie, w ataku (48–29), zagrywce (5–1), bloku (10–6). Zdobyli również więcej punktów po błędach własnych rywali (16–12).

Jastrzębski Węgiel - Cuprum Lubin 3:0 (25:17, 25:17, 25:18)

Jastrzębski Węgiel: Jason De Rocco, Salvador Hidalgo Oliva, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Wojciech Sobala – Jakub Popiwczak (libero).

Cuprum: Piotr Hain, Łukasz Kaczmarek, Michał Masny, Adam Michalski, Keith Pupart, Milos Terzic – Marcin Kryś (libero) oraz Filip Biegun, Maciej Gorzkiewicz, Adrian Patucha.