PlusLiga: Niespodzianka w Gdańsku! Byli zawodnicy pogrążyli Trefl

W spotkaniu 8. kolejki PlusLigi siatkarze Trefla Gdańsk niespodziewanie przegrali z Espadonem Szczecin 1:3. Najlepszym zawodnikiem tego starcia wybrany został Bartłomiej Kluth – były siatkarz ekipy z Gdańska, a dobre spotkanie rozegrał również inny były gracz Trefla Bartosz Gawryszewski.

Gospodarze byli faworytami tego starcia. W sześciu dotychczas rozegranych meczach gdańszczanie odnieśli pięć zwycięstw, a w poprzedniej serii gier zanotowali udaną wyprawę do Rzeszowa, gdzie pewnie ograli Asseco Resovię 3:0. Siatkarze ze Szczecina rozegrali wcześniej siedem spotkań, z których wygrali trzy. W meczu w Ergo Arenie nie mógł zagrać rozgrywający Espadonu Eemi Tervaportti, udanie zastąpił go jednak Tomasz Kowalski.

Gdańszczanie rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia (3:0), jednak gra szybko się wyrównała i żadna ze stron nie była w stanie wypracować sobie przewagi (3:3, 10:10). Przyjezdni ryzykowali w polu zagrywki i to była to ich skuteczna broń w tej odsłonie. Dwoma asami serwisowymi popisał się Marcin Wika (14:15), a później skuteczne ataki tego zawodnika pozwoliły Espadonowi utrzymać przewagę (18:20). W końcówce siatkarze Trefla popełniali błędy, a jeden z nich ustalił wynik seta na 21:25.

Drugi set rozpoczął się po myśli szczecinian (1:4). Później długo wynik oscylował wokół remisu (8:8, 14:14, 17:17). Gdy po ataku Bartosza Gawryszewskiego gospodarze przegrywali 19:21, wydawało się, że siatkarze Espadonu są blisko wygrania również w drugiej partii. Gospodarze zdołali jednak wygrać cztery kolejne akcje, wieńcząc serię asem serwisowym Tylera Sandersa (23:21). Kolejna punktowa zagrywka, tym razem w wykonaniu Wojciecha Ferensa zakończyła seta (25:22).

Trzecia partia znów rozpoczęła się od falstartu podopiecznych trenera Andrei Anastasiego (1:5, 2:7). Siatkarze ze Szczecina nadal nękali rywali zagrywką, co przynosiło powodzenie przy próbach Justina Duffa i Bartłomieja Klutha. Przyjezdni utrzymywali dystans (5:11, 13:16, 16:19), kolejnego asa dołożył Michał Ruciak (17:22). W końcówce tej partii gdańszczanie nie mieli nic do powiedzenia. Skuteczny blok Klutha ustalił wynik na 18:25.

Czwarta odsłona była najbardziej wyrównaną częścią tego meczu. Siatkarze trefla dobrze rozpoczęli, po asie serwisowym Artura Szalpuka prowadzili 8:5, goście odrobili jednak straty (11:11), a w dalszej części seta prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Po ataku Duffa ekipa Espadonu miała piłkę meczową (22:24), jednak gdańszczanie zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi. W niej skuteczny atak Jeffreya Menzela oraz blok Gawryszewskiego przechyliły szalę zwycięstwa na stronę szczecinian (25:27). Podopieczni Michała Mieszko Gogola wywieźli komplet punktów z trudnego terenu.

Gospodarze lepiej grali blokiem (11–4), nieco gorzej od rywali prezentowali się jednak w ataku (54–57) oraz w polu zagrywki (4–7), popełnili również zdecydowanie więcej błędów własnych (31–20). Najlepiej punktowali: Damian Schulz (23), Mateusz Mika (16) oraz Piotr Nowakowski (11) – w ekipie Trefla; Bartłomiej Kluth (27), Bartosz Gawryszewski (10) – u zwycięzców. MVP: Bartłomiej Kluth.

Trefl Gdańsk – Espadon Szczecin 1:3 (21:25, 25:22, 18:25, 25:27)

Trefl: Wojciech Grzyb, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Tyler James Sanders, Damian Schulz, Artur Szalpuk – Maciej Olenderek (libero) oraz Wojciech Ferens, Szymon Jakubiszak, Michał Kozłowski, Daniel McDonnell

Espadon: Justin Duff, Bartosz Gawryszewski, Bartłomiej Kluth, Tomasz Kowalski, Michał Ruciak, Marcin Wika – Adrian Mihułka (libero) oraz Mateusz Malinowski, Jeffrey Menzel, Dawid Murek (libero).