Liga Mistrzów FIBA: Porażka mistrza Polski

Koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra przegrali z BC Ostenda 78:82 (22:23, 12:17, 23:19, 21:23) w meczu 5. kolejki Ligi Mistrzów FIBA. To trzecia porażka zespołu trenera Artura Gronka w grupie D i trzecia doznana na wyjeździe.

Spotkanie było niezwykle wyrównane i dopiero ostatnie sekundy zadecydowały o sukcesie gospodarzy, którzy cieszyli się z drugiego zwycięstwa w tym sezonie w LM.

Mistrzowie Polski po pierwszej minimalnie przegranej kwarcie (22:23) przejęli inicjatywę w kolejnej i po akcjach Litwina Martynasa Geceviciusa i punktach podkoszowego reprezentacji Polski Adama Hrycaniuka prowadzili 26:23 i 30:29.

Straty i dekoncentracja w ostatnich 60 sekundach drugiej kwarty sprawiły, że zawodnicy Ostendy szybko odrobili straty i prowadzili do przerwy 40:34.

Początek trzeciej odsłony był najsłabszy w wykonaniu podopiecznych trenera Artura Gronka, którzy mieli kłopoty w obronie i po rzucie zza linii 6,75 m Jean-Marca Mwemy przegrywali różnicą aż 15 pkt (43:58).

Zryw pod koniec tej części, a przede wszystkim lepsza defensywa dała zielonogórzanom znakomitą serię 14 zdobytych punktów z rzędu. Na 10 sekund przed końcem Stelmet BC przegrywał zaledwie 57:58.

W ostatniej kwarcie wynik oscylował wokół remisu. Wśród mistrzów Polski w ataku najlepiej radził sobie Amerykanin James Florence oraz Vladimir Dragicevic. Po rzucie zza linii 6,75 m Przemysława Zamojskiego zielonogórzanie prowadzili 67:66 w 34. minucie. Potem był jeszcze ostatni remis 72:72 i prowadzenie 74:72 po rzucie Geceviciusa.

Jednak najlepszy w drużynie Ostendy Chase Fieler trafił za trzy punkty i gospodarze wygrywali 75:74. W końcówce mistrzowie kraju pudłowali z dystansu, a rywale wykorzystali każde ich nieudane zagranie. Sprytny i doświadczony Serb, 34-letni Dusan Djordjevic zachował zimną krew i celne oko w ostatnich, decydujących o wyniku meczu rzutach.

Belgowie wygrali walkę pod tablicami 32:27 i mieli lepszą skuteczność w rzutach za trzy punkty - 43,5 proc., przy 25 proc. polskich zawodników.

W szóstej kolejce LM FIBA Stelmet BC zmierzy się ponownie na wyjeździe z francuskim Nanterre 92.

BC Ostenda - Stelmet BC Zielona Góra 82:78 (23:22, 17:12, 19:23, 23:21)

Punkty:

BC Ostenda: Chase Fieler 20, Jean Salumu 15, Dusan Djordjevic 14, Tonye Jekiri 12, Mike Myers 8, Vladimir Mihailovic 5, Jean-Marc Mwema 3, Vincent Kesteloot 3, Elias Lasisi 2;

Stelmet BC Zielona Góra: Vladimir Dragicevic 19, Armani Moore 15, James Florence 13, Łukasz Koszarek 9, Martynas Gecevicius 7, Thomas Kelati 5, Adam Hrycaniuk 4, Jarosław Mokros 3, Przemysław Zamojski 3, Filip Matczak 0.