El. MŚ 2018: Kontrowersyjna wygrana Szwajcarii

W meczu barażowym do mistrzostw świata w Rosji Irlandia Północna przegrała u siebie ze Szwajcarią 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa z wątpliwego rzutu karnego zdobył Ricardo Rodriguez.

Dlaczego obie drużyny znalazły się w barażach? Szwajcarzy jeszcze przed ostatnią kolejką zmagań w grupie B byli na pierwszym miejscu. Rozegrali więc niemal perfekcyjne eliminacje. Niemal, bo w ostatniej serii gier przegrali z Portugalią 0:2 i pomimo kompletu zwycięstw w poprzednich starciach zostali wyprzedzeni przez drużynę Fernando Santosa. Z kolei Irlandia Północna rywalizująca w grupie C wyprzedzona została przez Niemców. Miejsce w barażach Irlandczycy wywalczyli 4 września, kiedy to pokonali u siebie głównych konkurentów do drugiego miejsca w tabeli - Czechów (2:0). Ich planów nie popsuły nawet porażki w dwóch ostatnich kolejkach z Niemcami (1:3) i Norwegią (0:1).

Pierwsza połowa to regularna i obustronna wymiana ciosów, które jednak za każdym razem okazywały się niegroźnymi. Najpoważniejszym był ten z 13. minuty, gdy świetną piłkę otrzymał w polu karnym Haris Seferović, ale jego uderzenie instynktownie obronił Michael McGovern.

W 58. minucie sędzia podyktował karnego dla gości po strzale Shaqiriego i rzekomym odbiciu się piłki od ręki Corry'ego Evansa. Na bramkę zamienił go Ricardo Rodriguez. Jak pokazały powtórki, decyzja była kontrowersyjna - Irlandczyk rękę miał przy ciele, a po drugie - piłka bardziej niż o kończynę otarła się o jego plecy. W 82. minucie kontrowersje przeniosły się na połowę gości, gdy piłkę ręką w "jedenastce" zagrał strzelec bramki dla Szwajcarów. Gwizdek arbitra milczał. Irlandczycy, mimo przewagi w końcówce, nie zdołali już wyrównać.

Rewanż 12 listopada o 18:00.

Irlandia Północna - Szwajcaria 0:1 (0:0)
Bramki: Rodriguez 58

Irladnia Północna: McGovern - Brunt, C. Evans (65. Saville), McAuley, McLaughlin - Davis, Evans, Norwood - Dallas (52. Ward), Lafferty (78. Washington), Magennis

Szwajcaria: Sommer - Rodriguez, Akanji, Schar, Lichtsteiner - Xaka, Zakaria, Zuber (87. Mehmedi), Dzemaili, Shaqiri - Seferović (77. Embolo)