El. ME koszykarek: Do składu Białorusi wraca Wieramiejenka

Koszykarka Fenerbahce Stambuł Anastazja Wieramiejenka powraca po ponadrocznej przerwie do reprezentacji Białorusi. W sobotę w Wałbrzychu Białorusinki będą rywalkami Polek w pierwszym meczu eliminacji mistrzostw Europy 2019.

30-letniej Wieramiejenki zabrakło razem z inną gwiazdą Jeleną Leuczanką w czerwcowych mistrzostwach Europy w Czechach, gdzie Białorusinki doznały spektakularnej klęski. Zespół, którzy w 2016 roku brał udział w igrzyskach olimpijskich, nie odniósł na tym turnieju żadnego zwycięstwa i został sklasyfikowany na 15. pozycji.

- To z pewnością inna Białoruś niż ta, którą miałem okazję oglądać na ostatnich mistrzostwach Europy. Ważny jest powrót Anastazji Wieramiejenki, to gwiazda tego zespołu. Mamy pewien pomysł jak ją zneutralizować, ale Białoruś to nie tylko ta zawodniczka - powiedział trener reprezentacji Polski Arkadiusz Rusin.

Do Wałbrzycha trenerka Natalia Trafimawa, która większą część kariery zawodniczej spędziła na polskich parkietach, przywiezie odmłodzony zespół z kilkoma doświadczonymi koszykarkami. Takimi zawodniczkami są, oprócz Wieramiejenki, 32-letnia Katsiaryna Snycina (była zawodniczką polskiej ligi) oraz 31-letnia Julia Rycikawa z InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. Białorusinki mają przeprowadzić w hali w Wałbrzychu dwa treningi: pierwszy zaplanowano w piątkowy wieczór, drugi - rzutowy w sobotę w południe.

38-letnia Trafimawa występowała w Polsce w latach 1999-2013, reprezentując m.in. Wisłę Kraków, z którą trzykrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Polski oraz Utex Row Rybnik i CCC Polkowice.

Polska zmierzyła się z Białorusią w el. ME 2017. W 2015 r. Polki pokonały w Wałbrzychu rywalki, wówczas brązowe medalistki Starego Kontynentu 65:56, dzięki niesamowitej pogoni w czwartej kwarcie, wygranej aż 19:1. Najlepszą na parkiecie w biało-czerwonych barwach była Justyna Żurowska-Cegielska, która zdobyła 20 pkt. Teraz skrzydłowa Artego Bydgoszcz przygotowuje się w Wałbrzychu do kolejnej rywalizacji z tym przeciwnikiem.

W grupie B Polska będzie rywalizować także z Turcją i Estonią o prawo gry w turnieju finałowym Eurobasketu w Serbii i na Łotwie w 2019 r. Kolejne spotkanie, ostatnie w tym roku, rozegra w Ankarze 15 listopada.

Eliminacje są rozgrywane w przerwach w rywalizacji ligowej i pucharowej - 11-15 listopada, 10-14 lutego 2018 oraz 17-21 listopada 2018 r. Biorą w nich udział 32 zespoły, podzielone na osiem czterozespołowych grup. Do turnieju finałowego awansują zwycięzcy grup oraz sześć najlepszych drużyn z drugich miejsc - łącznie 14 ekip. Serbia i Łotwa jako gospodarze ME są pewne udziału w czempionacie bez kwalifikacji.