El. MŚ 2018: Skromna zaliczka Szwedów! Włosi pokonani w Sztokholmie

Reprezentacja Szwecji pokonała w Sztokholmie Włochów 1:0 w barażu, którego stawką jest awans na mistrzostwa świata. Jedyną bramkę spotkania zdobył Jakob Johansson. Rewanż odbędzie się w poniedziałek 13 listopada.

Wydawało się, że starcie Szwedów z Włochami będzie najciekawszą parą barażową. Faworytem byli rzecz jasna "Azzurri", którzy ostatnio mundial opuścili w 1958 roku! Wtedy turniej odbywał się w... Szwecji. O swoje szóste, rekordowe pod tym względem mistrzostwa świata walczył Gianluigi Buffon. Mimo 39 lat cały czas był pierwszym wyborem w bramce Włochów.

Goście mogli szybko wyjść na prowadzenie. W 6. minucie Matteo Darmian urwał się lewą flanką, dośrodkował na głowę Andrei Belottiego, a ten minimalnie chybił. W odpowiedzi groźnie z dystansu uderzał Ola Toivonen. Włosi grali bardzo przeciętnie, nie mieli pomysłu na dobrze zorganizowanych Szwedów. Ci zaś starali się grać kombinacyjnie, z pierwszej piłki. Piłkarze Giampero Ventury często faulowali przed swoim polem karnym, ale Skandynawowie stałych fragmentów gry nie potrafili wykorzystać. Po pierwszej połowie mogli żałować żółtej kartki Marco Verrattiego, który nie wystąpi w rewanżu.

Po przerwie Włosi wyraźnie chcieli zaatakować. Ich zapał zgasił jednak Jakob Johansson, który otworzył wynik spotkania. Szwed uderzył z dystansu, piłka odbiła się od jednego z obrońców gości i zmyliła Buffona. "Azzurri" nie potrafili przebić się przez dobrze zorganizowaną defensywę Skandynawów. Atakowali do samego końca, ale konsekwentni Szwedzi nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa. Teraz wystarczy, że obronią ten wynik w poniedziałek na San Siro.

Szwecja - Włochy 1:0 (0:0)

Bramka: Johansson 61'

Szwecja: Olsen - Krafth (Svensson 83'), Lindelof, Granqvist, Augustinson - Claesson, Larsson, Ekdal (Johansson 61'), Forsberg - Toivonen, Berg (Thelin 74')

Włochy: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi, Verratti (Insigne 76') , Darmian - Belotti (Eder 65'), Immobile

Relacja zakończona

Koniec meczu. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne relacje na Polsatsport.pl.

Jeszcze strzał Insigne! Jednak daleko od bramki

Ataki Włochów niezbyt przekonujące, Szwedzi oddalają zagrożenie.

Szwedzi bardzo dobrze bronią, Włosi nie potrafią się przebić przez dobrze zorganizaowane formacje Skandynawów.

Włosi mają jeszcze około 10 minut! Muszą zaryzykować, żeby mieć lepszą sytuację przed rewanżem.

Piłkarz Napoli od razu po wejściu spróbował strzału z odległej pozycji, ale wysoko nad bramką.

... a Insigne za Verrattiego

Kiese Thelin wchodzi za Berga

W odpowiedzi gospodarze! Claesson uderza, ale na posterunku Buffon.

DARMIAN! Ależ bomba Włocha, ale trafia tylko w słupek, ogromne szczęście Szwedów.

Szwedzi złapali wiatr w żagle. Włosi nieco zdezorientowani, dobrze zaczęli drugą połowę, ale teraz znowu wszystko wygląda jak przed przerwą.

Eder zmienia Belottiego

Jakob Johansson uderzył zza pola karnego, piłka odbiła się od jednego z obrońców i kompletnie zmyliła Buffona.

GOOOOOOOOL! Szwedzi wychodzą na prowadzenie.

Awantura na boisku, dużo złej krwi i znowu Berg, który tym razem zahaczył łokciem De Rossiego. Włoch chyba jednak nieco "przyaktorzył".

Berg odpycha Chielliniego, ten wpada w Buffona. Mogło się to skończyć poważnie, powinna być żółta kartka dla Szweda.

Johansson zmienia Ekdala

Mecz obfituje w dużo ostrej, twardej gry, w końcu obie ekipy walczą o awans na mundial.

"Azzurri" nie wychodzą z połowy Szwedów.

Gorąco się zrobiło po wejściu Toivonena w Bonucciego. Szweda odepchnął Barzagli, ale obyło się bez kartek.

Znowu Candreva tym razem spróbował dośrodkowania, które... trafiło w poprzeczkę. Inny obraz meczu oglądamy w drugiej połowie.

Ładny strzał Candrevy zza pola karnego! Broni Olsen

Giampero Ventura musiał poważnie porozmawiać ze swoimi piłkarzammi, gdyż od razu zaatakowali rywali

Wracamy na drugie 45 minut

Koniec pierwszej, nie najciekawszej połowy

Szwedom nie wychodzą natomiast stałe fragmenty gry. Albo za lekko, albo za mocno.

Pierwsza połowa powoli się kończy. Włosi na razie bez pomysłu na rozpracowanie Szwedów. Gospodarze bardzo skoncentrowani, kilkukrotnie ładnie rozgrywali piłkę przed polem karnym przeciwników.

Tym razem strzał prosto w mur

Kolejny wolny dla Szwecji

Zamieszanie pod bramką Buffona. Włoski golkiper wychodzi jednak obronną ręka. Mimo prawie 40-lat cały czas pokazuje światowej klasy umiejętności bramkarskie.

Teraz mamy fragment nieco słabszej gry. Włosi nie chcą przyspieszyć, a Szwedzi jeszcze odważniej zaatakować. Dużo walki, ale na razie to tyle.

Włosi największe zagrożenie towrzą sobie po wrzutkach w pole karne. Szwedzi mają z nimi problemy, czasami niepewnie wybijają lub też przepuszczają futbolówkę.

Żółta kartka dla Verrattiego, Włoch nie zagra w rewanżu

Dużo korzyści Szwedom przyniosi wysoki pressing. Włosi nie mogą rozegrać piłki, a co za tym idzie, stowrzyć dobrej akcji.

Uderza Forsberg... ponad bramką Buffona

Ale Włochów niezwykle trudno jest zaskoczyć po stałym fragmencie gry. Tercet Barzagli-Bonucci-Chiellini w grze powietrznej czuje się bardzo dobrze.

Rożny dla Szwedów

Świetna okazja przed Forsbergiem, genialnie wyszedł jednak Buffon. Jego interwencja na nic, bo i tak sędzia odgwizdał spalonego.

Goście starają się nieco dłużej rogrywać futbolówkę, zauważyli chyba, że Szwedzi są coraz groźniejsi. Obie ekipy bardzo skoncentrowane, zwłaszcza w defensywie.

Świetna wrzutka w kierunku Candrevy, ale Włoch nieco zdziwiony, że piłka do niego doszła i od bramki zacznie Olson.

Drużyna "Trzech Koron" może się podobać w pierwszych minutach. Szwedzi grają odważnie, starają się grać kombinacyjnie, a Włosi w swoim stylu, nieco cofnięci.

Błyskawiczna odpowiedź Szwedów! Toivonen zza pola karnego, zabrakło centymetrów.

BELOTTI! Ależ było blisko. Lewą stroną pognał Darmian, dośrodkował na głowę Belottiego, a ten minimalnie chybił.

Forsberg jednak strzela wysoko nad bramką

Szwedzi zaczęli odważnie, teraz będą mieli rzut wolny z około 25. metra

I już pierwsza żółta kartka, dla Marcusa Berga

Szwedzi zaczęli od faulu pod polem karnym rywali

Zaczynamy

We Włoszech nikt nie myśli nawet o tym, że Włosi mogliby nie wystąpić na mundialu. Szwedzi wiedzą zaś, iż faworytami nie będą.

Składy:

Szwecja: Olsen - Krafth, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg - Toivonen, Berg

Włochy: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi, Verratti, Darmian - Belotti, Immobile

Dobry wieczór! Zapraszamy na relację z meczu barażowego, w którym Szwedzi zmierzą się z Włochami.