Neuville walczył o wicemistrzostwo z Estończykiem Ottem Tanakiem (Ford Fiesta). Przed ostatnim dniem Rajdu Australii miał nad nim 40,6 s przewagi, a między nimi sklasyfikowany był jeszcze Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris) - 20,1 s straty. Wydawało się zatem, że Belg będzie miał wszystko pod kontrolą.

 

Jego sytuację skomplikowała jednak w niedzielę rzęsista ulewa. Na trasie porannych odcinków specjalnych zalegało mnóstwo wody, łatwo było zakopać się w błocie. W tych warunkach lepiej od lidera radzili sobie ścigający go Latvala i Tanak. Obaj zmniejszyli straty o połowę - do, odpowiednio, 10 i 21 sekund.

 

Na 19. odcinku specjalnym, a trzecim w niedzielę, opady ustały i Neuville odzyskał dobre tempo jazdy. Wówczas pokonał trasę o pięć sekund szybciej od rywali, mimo że miał nietypową usterkę. Tuż przed jednym z ostrych zakrętów w jego aucie otworzyły się drzwi. Kierowca musiał je zamknąć w ruchu, ale udało mu się to zrobić nie tracąc kontroli nad pojazdem.

 

Gorzej poszło Latvali, który miał wypadek tuż przed końcem odcinka. Skorzystał z tego Tanak, który awansował na drugie miejsce, a na trzecim znalazł się Nowozelandczyk Hayden Paddon. Kolejność na podium nie zmieniła się już do końca. - To było niecodzienne wyzwanie. Bardzo, bardzo trudne warunki. Udało mi się utrzymać samochód na trasie, ale czasem niewiele brakowało... Musiałem jechać mądrze. Kiedy traci się przyczepność, traci się też kontrolę i auto przestaje reagować na ruchy kierowcy - powiedział Neuville.

 

To czwarty triumf Belga w tym sezonie. Ogier wygrał tylko dwa rajdy, ale i tak został po raz piąty mistrzem świata. - Nie udało się zdobyć tytułu, ale zajęliśmy drugie miejsce, a to daje ogromną motywację na kolejny sezon. Dziś staraliśmy się nie ryzykować w tych warunkach. To czwarte zwycięstwo w tym roku jest fantastyczne - dodał Neuville.


Wyniki Rajdu Australii:
1. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) 2:35.44,8 2. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta) strata 22,5 s 3. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai i20) 59,1 4. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta) 2.27,7 5. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta) 3.05,6 6. Esapekka Lappi (Finlandia/Toyota Yaris) 3.49,5
klasyfikacja końcowa MŚ: 1. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta) 229 pkt 2. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) 213 3. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta) 191 4. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Toyota Yaris) 136 5. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta) 129 6. Daniel Sordo (Hiszpania/Hyundai i20) 95