PŚ w skokach: Druga odsłona w weekend w Kuusamo

W weekend w fińskim Kuusamo zostaną rozegrane dwa konkursy - drużynowy i indywidualny Pucharu Świata w skokach narciarskich. W inauguracyjnych zawodach w Wiśle Polacy zajęli drugie miejsce, podobnie jak Kamil Stoch indywidualnie.

Po pierwszym tegorocznym konkursie w Wiśle, trener Stefan Horngacher zdecydował, że do Finlandii pojadą Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, Stefan Hula oraz Jakub Wolny. Ci sami zawodnicy wystąpią tydzień później w kolejnych zawodach w Rosji na skoczni w Niżnym Tagile.

W poprzednim sezonie dwa indywidualne konkursy na skoczni Ruka (25-26 listopada 2016) inaugurowały sezon. Zespół po raz pierwszy w PŚ prowadził wtedy trener Horngacher, który zastąpił Łukasza Kruczka.

Wtedy w pierwszym konkursie w Kuusamo najlepszy z Polaków Maciej Kot uplasował się na piątej pozycji. Zwyciężył Słoweniec Domen Prevc. Na drugim stopniu podium stanął Niemiec Severin Freund, a na trzecim starszy z braci Prevców - Peter. Dawid Kubacki zakończył konkurs na 16. miejscu, a tuż za nim uplasował się Piotr Żyła.

Dopuszczony dodatkowo do drugiej serii Kamil Stoch (upadł, ale uzyskał 95 proc. odległości najdłuższego skoku serii) zajął 26. miejsce, natomiast Stefan Hula był 27.

Następnego dnia najlepiej z Polaków wypadł ponownie Kot zajmując ósmą lokatę. Zwyciężył Niemiec Severin Freund, prowadzący w zawodach po pierwszej serii. Na drugiej pozycji uplasował się Norweg Daniel Andre Tande, a na trzeciej Austriak Manuel Fettner. Liderem Pucharu Świata został Freund.

Piotr Żyła został sklasyfikowany na 11. miejscu, Dawid Kubacki był 14., a Kamil Stoch - 22.

Skocznia Ruka znana jest z porywistych podmuchów wiatru, które sprawiają poważne problemy organizatorom. Zawody są często przerywane, a nawet odwoływane. Kilku skoczków miało tam groźne upadki.

W 2014 roku Niemiec Andreas Wellinger stracił w powietrzu równowagę, przy lądowaniu upadł. Doznał kontuzji pleców, która wyłączyła go ze startów przez prawie cały sezon. O wiele groźniej wyglądał upadek Austriaka Thomasa Morgensterna w 2003 roku. Po błędzie na progu, przy silnym wietrze "Morgi" koziołkował w powietrzu i upadł na plecy. Na szczęście nie doznał urazu kręgosłupa, miał natomiast wstrząśnienie mózgu i złamany palec u ręki.

Prognoza pogody na nadchodzący weekend przewiduje temperaturę powietrza w graniach minus 2 st. C, spodziewany jest zmienny wiatr wiejący z prędkością od 10 do 15 km/h.