Piłka nożna

Wasilewski jednym z najlepszych wolnych...

Inne

Homoseksualiści w Football Managerze 2018

Piłka nożna

Klub Premier League ogłosił rekordowy...

Portal PPE.pl

 

Autor recenzji: Paweł "Perez" Myśliwiec

 

Ocena: 8/10

 

Plusy: Nowe animacje 3D i wsparcie dla DirectX 11, centrum medyczne, rozbudowane relacje zawodników, odświeżony system wyszukiwania piłkarzy.

 

Minusy: Mecze w 3D to wciąż poprzednia epoka, brak przełomowych zmian, niepotrzebne zmiany w ekranie meczowym.

Zastanawiając się na oceną końcową, zerknąłem na moją recenzję FM 2017 i miałem małe déjà vu – już rok temu pisałem o poprawie silnika meczowego, braku rewolucyjnych zmian, kosmetyce czy nie do końca przemyślanych opcjach. Tegoroczna odsłona Football Managera wpisuje się w ten trend – to wciąż bezapelacyjnie najlepszy menedżer piłkarski na rynku, z ogromem możliwości, 50 ligami do wyboru, milionami świetnie odwzorowanych statystyk drużyn i zawodników, ale jednocześnie gra nieco niedopracowana, nieprzemyślana, na siłę ulepszana z dość wysokim progiem wejścia (stąd osobna wersja w postaci łatwiejszej odsłony FM-a - FM Touch - podobnie jak rok temu dostępna jest jako osobna gra). Gdybym miał większe pole manewru w zakresie oceny, wystawiłbym nowemu FM-owi co najmniej trzy: dla mnie, fana serii, który co roku przesiada się na nowe odsłony, to takie 8 z małym minusem; dla starych wyjadaczy, a zwłaszcza osób z FM 2017, jest to co najwyżej 7 z plusikiem, natomiast dla osób, które chcą sprawdzić się w roli menedżera klubu piłkarskiego, będzie to mocne 9, bo ogrom opcji, dopracowanie i brak efektu „ale przecież niewiele się zmieniło” potrafią oczarować. Grajcie, wygrywajcie, zdobywajcie kolejne trofea! Z Football Managerem wszystko jest możliwe.

 

 

Portal Komputerswiat.pl

 

Autor recenzji: Tomasz Mileszko

 

Ocena: 7/10

 

Plusy: Nowości w scoutingu, pozytywne, choć subtelne zmiany w silniku meczowym, bardziej przejrzyste zarządzanie szatnią, ciągle potrafi wciągnąć na długie godziny.

 

Minusy: Sporo niepotrzebnych, udziwnionch i denerwujących zmian w interfejsie, błędy w silniku meczowym, których nie naprawiono od lat, aż trzy "newsowe" ekrany (skrzynka, social media, newsy) powodują, że trudno poczuć atmosferę piłkarskiego świata, słabsza niżzazwyczaj optymalizacja gry.

 

Z Football Managerem co roku jest ten sam problem, który sprowadza się do pytania - czy warto kupić jego nową odsłonę? Odpowiedź na nie rzadko bywa oczywista, natomiast w tym roku powiem Wam tak - jeśli macie na dysku ubiegłoroczną odsłonę serii, to liczba wprowadzonych w "osiemnastce" nowości nie jest na tyle zauważalna, aby z czystym sumieniem polecić Wam jej kupno. A przynajmniej nie w dniu premiery. Jeśli jednak zrobiliście sobie rok temu przerwę, to zakup Football Managera 2018 nie jest głupim pomysłem. W takim przypadku na pewno zauważycie, że do gry trafiło sporo nowych funkcji, choć pewnie nie wszystkie przypadną Wam do gustu. Na czele z tym nieszczęsnym ekranem poświęconym mediom społecznościowym, który jest jedną z najgorszych nowości wprowadzonych w ostatnich latach do serii.

 

Z drugiej strony możecie równie dobrze zaopatrzyć się w taniego Football Managera 2017, bo w tym roku premierową cenę płacimy tak naprawdę tylko za dwie rzeczy - trochę nowości w systemie scoutingu oraz aktualne składy. Czy warto dopłacać za to około stu złotych? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

 

 

 

Portal Gram.pl

 

Autor recenzji: Adam Berlik

 

Ocena: 8/10

 

Plusy: Zakładka "dynamika" wpływająca mocno na rozgrywkę, rozbudowany scouting dający większe możliwości, centrum medyczne oferujące dostęp do bardzo szczegółowych informacji, udoskonalony Fantasy Draft, więcej możliwości taktycznych.

 

Minusy: Niepotrzebne zmiany w interfejsie, liczne błędy SI, silnik graficzny jest lepszy, lae wciąż wymaga poprawek.

 

O nowym Football Managerze można by pisać jeszcze długo, wspominając zmiany czy usprawnienia, jak chociażby obecność kolejnych opcji na ekranie taktycznym czy też pisząc o nowych rozwiązaniach zauważalnych podczas zabawy w trybie Fantasy Draft, ale recenzja ta wydłużyła by się do granic możliwości, co wcale nie jest potrzebne, by stwierdzić, że Football Manager 2018 to z pewnością najlepsza odsłona serii. Może nie idealna, bo interfejs użytkownika jest na tyle irytujący, że mocno wpływa na końcową ocenę, a sztuczna inteligencja wymaga licznych poprawek, podobnie zresztą jak silnik graficzny. Nie zmienia to jednak faktu, że zaproponowane nowości, w tym usprawniony scouting czy nowy system dynamiki, skutecznie rozbudowują grę i sprawiają, że trudno się w niej nie zatracić.

 

 

Portal Antyweb.pl

 

Autor recenzji: Tomasz Popielarczyk

 

Ocena: Brak

 

Football Manager 2018 to bez wątpienia najlepszy menadżer piłkarski na rynku i to już od dobrych kilku lat. Nie ma po prostu dla niego żadnej konkurencji, co sprawia, że twórcy nie silą się na większe nowości. Każdego roku dostajemy ich co najwyżej kilka. Tym razem jest, moim zdaniem, dużo lepiej. Choć ciągle mnóstwo elementów rozgrywki wymaga dopracowania, odświeżenia lub przebudowy. Szkoda, że je zaniedbano. W dalszym ciągu też gra jest brzydka i ma sporo błędów.

 

Ale co z tego, skoro mam już na liczniku kilkadziesiąt godzin i wszystko wskazuje na to, że zima upłynie mi pod znakiem walki o mistrzostwo w Eredivisie. Ta gra niesamowicie wciąga, przykuwa do ekranu na długie godziny i sprawia, że człowiek zapomina o całym świecie. Jeżeli jesteście na to gotowi i macie sporo wolnego czasu (lub lubicie zarywać noce, jak ja), nie zwlekajcie z zakupem. Lepszej gry tego typu po prostu nie ma.

 

 

Oceny Football Manager 2018 na wybranych portalach komputerowych:

 

PC Gamer: 89/100
XGN: 8,5/10
The Games Machine: 8,4/10
IGN Spain: 8,2/10
Trusted Reviews: 4/5
The Telegraph: 4/5
PC Invasion: 7/10
GamesRadar+: 3/5