Kazań jest starym miastem, w którym mieszka jednak mnóstwo młodych ludzi. Znajduje się tam 30 uniwersytetów, na których uczy się blisko 200 tysięcy studentów. Stanowią oni prawie 1/6 populacji i nadają miastu młodzieżowy, energiczny klimat.

Kazań jest też zróżnicowany kulturowo. Mieszkają tam przedstawiciele ponad stu narodów, którzy współistnieją ze sobą bez większych konfliktów. Bardzo ważnym czynnikiem, tworzącym klimat miasta, jest kultura Tatarów. Wybudowany tam w XVI wieku Kreml trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stolica Tatarstanu jest także rozpoznawalnym punktem na sportowej mapie świata. W tym mieście swoją siedzibę mają jedne z najlepszych w kraju kluby piłki nożnej, koszykówki i hokeja na lodzie. W 2013 roku odbyła się tam letnia uniwersjada.

Kazań

rok założenia: 1005
mieszkańców: 1,2 mln
odległość od Moskwy: 825 km
odległość od Warszawy: 2045 km

Kazań Arena, to jeden z kilku stadionów MŚ wybudowanych w pobliżu rzeki i kolejny, który w swojej formie ma nawiązywać do nadbrzeżnej lokalizacji. Stadion leży nad rozlewiskiem Kazanki, nieopodal jej ujścia do Wołgi. Zielony i dziki obszar, pełen mokradeł zainspirował architektów do zaprojektowania bardzo oryginalnego obiektu. Promieniście rozchodzące się linie nad przedpolu areny przypominają liść wodnej lilii, której kwiatem jest sam stadion o bardzo nieregularnej bryle. Podmokły, bagienny teren inwestycji wymagał wbicia tysięcy pali i kosztownej pracy przy przygotowywaniu gruntu. Równocześnie ze stadionem na przylegającym terenie powstał kompleks basenów sportowych.

Sama arena oprócz ciekawego zamysłu architektonicznego imponuje gigantycznym zewnętrznym wyświetlaczem LED. Ekran zajmuje całą południową fasadę obiektu i jest nieco większy od połowy boiska piłkarskiego (blisko 4 tys. metrów kwadratowych).

Stadion został oddany do użytku w 2013 roku przed letnią Uniwersjadą. Oprócz ceremonii otwarcia i zamknięcia tych zawodów na arenie odbywały się mecze Pucharu Konfederacji oraz spotkania lokalnego Rubina. Na stadionie działa także m.in. centrum edukacyjne dla dzieci, sala bankietowa oraz kilka punktów usługowych.

Arena mieści się w północnej części miasta, około 10 km od głównego dworca kolejowego. Stadion jest skomunikowany z różnymi częściami miasta gęstą siecią transportu publicznego (trolejbusy, tramwaje, autobusy). Niedaleko, również nad brzegiem Kazanki, znajdują się popularne tereny rekreacyjne. Port lotniczy leży kilkanaście kilometrów od stadionu. Lądowisko położone nieopodal areny nie obsługuje lotów pasażerskich.

Poza meczem Polaków na obiekcie w Kazaniu spotkają się drużyny Iranu i Hiszpanii (grupa B), Francji i Australii (grupa C) oraz Korei Południowej i Niemiec (grupa F). Na stadionie rozegraną również zostaną mecz 1/8 finału i ćwierćfinał.

Kazań Arena


pojemność: 44 779
rok otwarcia: 2013
klub: Rubin Kazań