Hat-trick Świerczoka! Przełamanie Zagłębia Lubin

Po siedmiu meczach bez zwycięstwa (pięć w lidze i dwa w Pucharze Polski) Zagłębie Lubin się przełamało i w końcu zwyciężyło. Duża w tym zasługa Jakuba Świerczoka, który ustrzelił hat-tricka. Sobotnie starcie było ligowym debiutem na ławce trenerskiej "Miedziowych" Mariusza Lewandowskiego.

Początek spotkania nieoczekiwanie należał nie do Zagłębia, które na własnym stadionie niemal w każdym meczu dyktowało do tej pory warunki, ale do Bruk-Betu. Goście wysoko podchodzili pressingiem pod gospodarzy, szybko przejmowali piłkę i atakowali na bramkę. Na efekt nie trzeba było długo czekać, bo już po dziesięciu minutach było 0:1. Po przejęciu piłki i szybkiej wymianie podań Martin Mikovic znalazł się sam w polu karnym i dograł do nadbiegającego Łukasza Piątka, który nie miał problemu z pokonaniem Martina Polacka.

Chwilę później po raz pierwszy odważniej zaatakowało Zagłębie. Po dośrodkowaniu pierwszy do piłki doszedł Patryk Tuszyński, ale jego strzał głową z kilku metrów był niecelny. Goście odpowiedzieli kontratakiem, po którym w sytuacji sam na sam znalazł się Szymon Pawłowski. Skrzydłowy gości nie przymierzył jednak dokładnie i Polacek zdołał odbić piłkę.

Po 20 minutach obraz gry zaczął się zmieniać. Bruk-Bet zaczął mieć problemy z utrzymaniem się przy piłce, nie potrafił poradzić sobie z pressingiem rywali i został zepchnięty do obrony. Lubinianie natomiast zaczęli seryjnie stwarzać sobie sytuacje bramkowe – najpierw strzelał głową Jakub Świerczok, a kilka chwil później Tuszyński.

Gol dla Zagłębia wisiał w powietrzu i w końcu piłka wpadła do siatki. Po dośrodkowaniu z prawej strony Świerczok zgrał głową do Tuszyńskiego, ten mu odegrał i Świerczok trafił do bramki. Fatalnie zachowali się w tej sytuacji obrońcy gości, którzy przypatrywali się tylko jak rywale odbijają piłkę głowami.

Pięć minut później Zagłębie wyszło na prowadzenie, I znowu nie bez winy byli obrońcy gości, którzy przypatrywali się jak Świerczok przyjął piłkę, podbiegł kilka metrów i uderzył.

Jeszcze przed przerwą napastnik Zagłębia zdołał skompletować hat trick. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Bartłomieja Pawłowskiego Lubomir Guldan zgrał piłkę głową do Świerczoka, a ten z metra również głową zdobył trzeciego gola.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Widząc słabość rywali w defensywie lubinianie przeprowadzali atak za atakiem, z dużą łatwością dochodząc do pozycji bramkowych. Po trzech minutach po wznowieniu gry było już 4:1. W zamieszaniu w polu karnym niezdecydowanie rywali wykorzystał Sasa Balic i z bliska trafił do siatki.

Podopieczni trenera Lewandowskiego nacierali dalej, a kolejne gole mogli zdobyć m.in. Świerczok, Pawłowski i Tuszyński. Zwłaszcza dużą ochotę do gry przejawiał ten pierwszy, który mimo iż po jednym ze starć z rywalem został uderzony w nos i zalał się krwią, wrócił na boisko i do końcowego gwizdka szukał czwartej bramki.

Poza Świerczokiem pozostali zawodnicy Zagłębia z czasem wyraźnie stracili już tak dużą ochotę do ataków. Oddali inicjatywę, cofnęli się na własną połowę i kontratakowali. Częściej przy piłce byli goście i swoją przewagę udokumentowali golem. Po ładnym zagraniu bardzo aktywnego Szymona Pawłowskiego w dogodnej sytuacji znalazł się Piątek i płaskim strzałem pokonał Polacka.

Bruk-Bet miał jeszcze inne sytuacje i może gdyby Dejan Janjatovic trafił z kilku metrów do siatki, ostatnie minuty byłyby emocjonujące. Tak się jednak nie stało i w końcówce wyraźnie obie ekipy czekały już na gwizdek.

KGHM Zagłębie Lubin – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2 (3:1)

Bramki: Jakub Świerczok 36, 41, 45, Balic 48 - Piątek 10, 77

KGHM Zagłębie Lubin: Martin Polacek – Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balic – Jarosław Kubicki, Adam Matuszczyk, Filip Jagiełło (67. Łukasz Janoszka), Bartłomiej Pawłowski (81. Paweł Żyra) - Patryk Tuszyński (83. Arkadiusz Woźniak), Jakub Świerczok.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza: Jan Mucha - Patryk Fryc, Mateusz Kupczak, Vitalijs Maksimenko, Kamil Słaby (58. Gabriel Iancu) - Szymon Pawłowski, Vlastimir Jovanovic, Jakub Mrozik (46. Samuel Stefanik), Łukasz Piątek, Martin Mikovic - Bartosz Śpiączka (74. Dejan Janjatovic)

Żółta kartka: Jovanovic