MŚ 2017 piłkarek ręcznych: Wielkie zwycięstwo Polek na inaugurację!

Piłka ręczna

Reprezentacja Polski doskonale zaczęła swoją przygodę na mistrzostwach świata w Niemczech. Podopieczne Leszka Krowickiego po zaciętym meczu pokonały mocne Szwedki 33:30. Świetny mecz rozegrała Kinga Achruk, w roli kapitana ponownie idealnie sprawdziła się Karolina Kudłacz-Gloc, a między słupkami refleksem wykazała się Adrianna Płaczek.

Pięć bramek zdobytych z rzędu w drugiej połowie w dużej mierze sprawiło, że podopieczne trenera Leszka Krowickiego zwyciężyły w meczu otwarcia ze Szwecją. Po dziesięciu minutach gry w drugiej połowie Polki wygrywały 26:19.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Oba zespoły zdobywały gole na zmianę i żadnemu nie udawało się osiągnąć większej przewagi. Formacje ofensywne spisywały się dużo lepiej od defensywnych. Polki miały jednak trochę szczęścia, bowiem rywalki kilkakrotnie trafiały w słupki i poprzeczkę (m.in. przy egzekwowaniu rzutu karnego, nieomylna w tym elemencie Isabelle Gullden). Także dzięki dobrej postawie bramkarki Adrianny Płaczek w końcówce pierwszej połowy biało-czerwone na przerwę schodziły z zapasem dwóch trafień.

W polskiej drużynie wyróżniały się Kinga Achruk (wybrana potem najlepszą zawodniczką meczu), skrzydłowa Kinga Grzyb i kapitan drużyny Karolina Kudłacz-Gloc. Cała ta trójka wykonywała na zmianę bezbłędnie rzuty karne, które w tym pojedynku były często dyktowane.

Polki po przerwie długo utrzymywały dwu-, trzybramkową przewagę. Przełom nastąpił w 38. minucie, kiedy grały najpierw w osłabieniu, a potem w przewadze. Przeciwniczki, które na koncie mają srebrny i brązowy medal mistrzostw Europy, wycofywały bramkarkę, co drużyna Krowickiego skrzętnie wykorzystała i to z nawiązką. Rzadko bowiem się zdarza, żeby zdobyć trzy gole z rzędu rzutami do pustej bramki przez całe boisko. Dwukrotnie ta sztuka udała się Kudłacz-Gloc i raz Achruk (w całym spotkaniu dziewięć trafień).

Przegrywające 19:26 Szwedki jednak się nie poddały i zaczęły odrabiać straty. Polki im w tym pomagały, gdyż zaczęły popełniać sporo prostych błędów. W efekcie przewaga biało-czerwonych stopniała w ciągu czterech minut do 26:23. Po kolejnej serii nieudanych zagrań było już tylko 28:26.

Potem nastąpił kolejny zwrot akcji. Zaczęło się od zagrania Kudłacz-Gloc, której udało się zablokować piłkę nieuchronnie zmierzającą do pustej polskiej bramki. Ponownie Płaczek odbiła kilka ważnych piłek i w 54. min prowadzenie ponownie urosło do pięciu trafień - 32:27. Szwedki jeszcze się nie poddawały, ale upływający czas działał na ich niekorzyść i biało-czerwone obroniły korzystny wynik.

Kolejnym rywalem Polek będą Czeszki. Początek meczu w niedzielę o godzinie 14:00.

Polska - Szwecja 33:30 (17:15)

Polska: Weronika Gawlik, Adrianna Płaczek - Kinga Achruk 9, Karolina Kudłacz-Gloc 7, Kinga Grzyb 6, Joanna Drabik 4, Monika Kobylińska 2, Katarzyna Janiszewska 2, Ewa Urtnowska 2, Romana Roszak 1, Joanna Kozłowska, Sylwia Lisewska, Daria Zawistowska, Joanna Szarawaga

Szwecja: Johanna Bundsen, Filippa Idehn - Olivia Mellegard 5, Isabelle Gullden 5, Nathalie Hagman 5, Jamina Roberts 4, Ulrika Toft Hansen 3, Jenny Alm 3, Emme Ekenman-Fernis 2, Hanna Blomstrand 2, Anna Lagerquist 1, Carin Stroemberg, Daniela Gustin, Johanna Westberg, Sabina Jacobsen

Relacja zakończona

Dziękujemy, że byliście Państwo z nami i zachęcamy do śledzenia kolejnych relacji z mistrzostw świata piłkarek ręcznych 2017, do zobaczenia!

Zwycięstwo! Świetny mecz na inaugurację! Wielka Kudłacz-Gloc i Achruk, świetna Płaczek. Fantastyczna gra i zasłużone zwycięstwo Polski!

Półtorej minuty, trzy bramki przewagi, Polki bliskie triumfu!

Ważny gol Romany Roszak, która wykorzystała swoje świetne warunki fizyczne.

Świetny refleks Płaczek, ale przy rzucie karnym była bez szans. Polki kontrolują mecz.

Achruk! Dynamiczne wejście i bezbłędny rzut. Zdecydowana bohaterka "Biało-Czerwonych"

Kinga Grzyb daje nam czterobramkowe prowadzenie!

Płaczek skutecznie na linni bramkowej, wybroniła silny strzał.

Doskonały powrót do obrony Kudłacz-Gloc, która świetnie zaasekurowała bramkarkę.

Drugi celny rzut z rzędu Kobylińskiej!

Punkt dla Szwecji i dwie minuty kary dla Kingi Grzyb!

Długo rozgrywana akcja Polek zakończona bramką Kobylińskiej.

Punkt za punkt, mecz jest bardzo dynamiczny. Przewaga Polek delikatnia stopniała.

Sprint przez całe boisko Mellegard i już tylko cztery bramki przewagi.

Ósmy gol Kingi Achruk, wspaniały mecz rozgrywającej MKS Lublin.

Cudownej urody trzy rzuty Kudłacz-Gloc! Szwedki grając z lotnym bramkarzem dały się zaskoczyć. Chwile nieuwagi świetnie wykorzystała Pani kapitan, która wypunktowała rywalki. Sześć bramek przewagi!

Siły na parkiecie wyrównały się - wykluczona Szwedka.

Wykluczenie Katarzyny Janiszewskiej za uderzenie w twarz rywalki. Szwedki to wykorzystały i zdobyły bramkę.

Szwedki starają się gonić, ale Polki utrzymują bezpieczny dystans.

Seria rzutów z trzeciego metra trwa w najlepsze! Jeszcze raz Achruk, prowadzimy trzema bramkami!

Jeszcze jeden rzut karny. Kinga Grzyb początkowo trafiła w słupek, ale przy dobitce była już bezbłędna.

Bezbłędna Kudłacz-Gloc. Trzybramkowe prowadzenie Polek.

Świetne wejście Kingi Achruk, rzut karny dla "Biało-Czerwonych".

Wracamy na parkiet hali EgeTrans Arena, rozpoczęły Polki.

Przerwa, po bardzo zaciętych 30 minutach prowadzimy 17-15. Wracamy za około kwadrans.

Równo z syreną kończącą pierwszą część gry, Szwedki zdobyły bramkę.

Joanna Szarawaga ukarana przez sędziów za ciągnięcie za koszulkę, ale udało się wywalczyć kolejny rzut karny, którego na bramkę zamieniła Kinga Akruk. Prowadzimy już trzema trafieniami!

Adrianna Płaczek! Kolejna parada i spokojne rozegranie Polek.

Gullden zmniejsza prowadzenie Polek

Kinga Akruk prosto w okienko! Prowadzimy 15-13.

Rozkręciła się Płaczek, która znowu obroniła groźny strzał

Polki bezbłędne z trzeciego metra! Trzecia próba, trzecia bramka, i także trzecie trafienie Akruk!

Kolejna doskonała interwencja Płaczek, a Kinga Akruk wykorzystała wyjście bramkarki rywalek i precyzyjnym rzutem dała nam prowadzenie!

Olivia Mellegard wykluczona na dwie minuty, a Kinga Grzyb w drugie tempo wykorzystała rzut karny.

Błąd kroków Kudłacz-Gloc i szybki kontratak zespołu "Trzech Koron", ponownie przegrywamy jedną bramką.

Świetna interwencja Adrianny Płaczek!

Kinga Achruk nie wykorzystała akcji sam na sam, a następnie spudłowała do pustej bramki.

Szwedki wykorzystały trzy na cztery rzuty karne.

Rozregulowały się celowniki Szwedkom, ale sędziowie dyktuja kolejny rzut karny.

Udało się nie stracić gola grając w osłabieniu! Polki już w komplecie.

Trzeci rzut karny dla Szwedek, ale piłka trafiła w poprzeczkę! Polki w osłabieniu, po tym jak wykluczona z gry na 2. minuty została Monika Kobylińska.

Dwa trafienia Joanny Drabik i prowadzimy po raz pierwszy w tym meczu!

Lob Kudłacz-Gloc! przepiękny rzut, który daje nam remis.

Udało się wykorzystać grę w przewadze, skutecznie Kobylińska. W odpowiedzi Szwedki, rzut karny pewnie wykorzystany przez rywalki.

Polki w przewadze po faulu na Monice Kobylińskiej

Trzeci gol Kingi Grzyb!

Tym razem niecelnie Kudłacz-Gloc, ale Szwedki nie wykorzystały swojej szansy.

Gulden także nie pomyliła się z karnego, wciąż przegrywamy jedną bramką.

Rzut karny dla Polski, skutecznie zamieniony na gola przez Karolinę Kudłacz-Gloc, mamy remis.

Karolina Kudłacz-Gloc! Nie dajemy odskoczyć Szwedkom

Drugi gol Kingi Grzyb, ale dwie szybkie akcje Szwedek skończyły się golami.

Isabelle Gulden, a w odpowiedzi Kinga Grzyb. Remis

Pierwsza akcja Szwedek. rzut obok bramki. W natarciu Polki!

Wybrzmiały hymny narodowe, przywitanie obu drużyn i za chwilę zaczynamy!

Zapraszamy Państwa do śledzenia relacji z pierwszego meczu reprezrentacji Polski na mistrzostwach świata.

"Biało-Czerwone", oprócz ze Szwecją rywalizować będą z Węgrami, Norwegią, Czechami i Argentyną.

Bilans starć nie jest dla nas zbyt korzystny, ostatnie trzy konfrontacje Szwecji i Polski kończyły się zwycięstwami Szwedek.