Puchar Świata w Oestersund: Boe minimalnie wyprzedził Fourcade'a

Norweg Tarjei Boe wygrał sprint (10 km) w zawodach biathlonowego Pucharu Świata w szwedzkim Oestersund, wyprzedzając o 0,7 sekundy Francuza Martina Fourcade'a. W czwartek w inaugurującym sezon biegu na 20 km triumfował jego młodszy brat Johannes Thingnes Boe.

Tarjei startował pod koniec stawki. Po drugiej i ostatniej wizycie na strzelnicy miał trzy sekundy zapasu nad Francuzem, ale przewaga systematycznie topniała. Obronił ją jednak, rzucając na szalę wszystkie siły. W ten sposób pozbawił Fourcade'a 62. zwycięstwa w Pucharze Świata, a sam cieszył się z dziewiątego sukcesu.

Trzecie miejsce zajął Niemiec Erik Lesser, ze stratą 3,7 s. Wszyscy zawodnicy, którzy stanęli na podium, musieli przebiec jedną rundę karną.

Słabo wypadli Polacy. Najlepszy z nich Mateusz Janik zajął 78. miejsce, tracąc do zwycięzcy blisko dwie i pół minuty.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie objął Fourcade, zdobywca Kryształowej Kuli w sześciu poprzednich sezonach.

W niedzielę odbędą się biegi na dochodzenie kobiet i mężczyzn. W rywalizacji pań wystąpią cztery Polki: Krystyna Guzik, Weronika Nowakowska, Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz. Polacy nie zakwalifikowali się do startu.