MŚ 2017: Fatalna druga połowa i pierwsza porażka polskich piłkarek ręcznych

Piłka ręczna

Polskie piłkarki ręczne, które w sobotę pokonały na otwarcie mistrzostw świata w Niemczech Szwecję 33:30, w kolejnym meczu grupy B, w zmierzyły się w Bietigheim-Bissingen z reprezentacją Czech. Po pierwszej połowie wszystko wskazywało na kolejny triumf Polek, ale słaba druga część gry sprawiła, że to rywalki zwyciężyły 29:25...

Naszym celem jest awans do 1/8 finałów – to deklaracja trenera, Jana Basnego, jeszcze przed przyjazdem reprezentacji Czech na MŚ do Niemiec. Szkoleniowiec zespół oparł o zawodniczki występujące w zagranicznych klubach. Niekwestionowaną liderką miała być Michaela Hrbkova z Frisch Auf Goeppingen. W ubiegłym sezonie z 210 bramkami została najskuteczniejszą piłkarką Bundesligi. Wybrano ją także MVP rozgrywek.

Mimo tego drugie spotkanie reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Niemczech miało dać biało-czerwonym względny spokój przed kolejnymi zmaganiami oraz potwierdzić dobrą, wysoką formę. Podopieczne Leszka Krowickiego rozpoczęły szybko i walczyły o każdą piłkę, chcąc zaznaczyć swoją wyższość i wypracować przewagę. W osiągnięciu celu pomogła również bardzo dobra postawa w defensywie.

Przy pięciobramkowej różnicy trener Jan Basny poprosił o chwilę przerwy dla swojego zespołu. Jego podopieczne skoncentrowały się i odnotowały dobry fragment gry, jednak po chwili inicjatywa znów była po stronie Polek. Sytuację ratowała bowiem między innymi skutecznie interweniująca Adrianna Płaczek. Ostatnie minuty również należały do zespołu Leszka Krowickiego, który na drugą połowę mógł patrzeć z optymizmem.

Tuż po powrocie na parkiet Czeszki chciały odwrócić losy spotkania, ale nie były wystarczająco skuteczne i szybkie. Mściło się to na nich kolejnymi trafieniami Polek i w 35. minucie było już 18:13. W ich grze widoczna była pewność siebie, co miało przełożenie nie tylko na atmosferę, ale również na wynik.

Podobnie jak w pierwszej połowie biało-czerwone odnotowały przestój, który wykorzystały rywalki i po kilku efektowych akcjach zdobyły bramkę kontaktową. Polki pogubiły się w ataku pozycyjnym, nie mogły wypracować pozycji rzutowej i gdy na tablicy widoczny był remis, o czas poprosił trener Krowicki.

Spotkanie wyrównało się, a kibice mogli spodziewać się emocjonującej końcówki. Drużynie znad Wisły pomóc miała zmiana defensywy, choć głównym problemem było oddanie celnego rzutu. Na dziesięć minut przed końcem trzybramkowe prowadzenie miały Czeszki. Podopieczne Jana Basnego złapały wiatr w żagle i nadzieję na korzystny wynik.

Sygnał do ataku dała niezawodna Karolina Kudłacz-Gloc. Biało-czerwone nie poddawały się i starały zatrzymać rywalki. Kolejne błędy sprawiały jednak, że drugie zwycięstwo w turnieju oddalało się, a każda z akcji odbierała wiarę w zdobycie punktów. Mimo dobrej postawy Polek przez większość spotkania, po ostatnim gwizdku radość zawitała w szeregi czeskiej drużyny.

POLSKA – CZECHY 25:29 (15:12)

Polska: Płaczek, Gawlik – Kobylińska, Roszak, Grzyb, Kudłacz-Gloc , Janiszewska, Zawistowska, Drabik, Kozłowska, Szarawaga, Achruk, Urtnowska, Lisewska.
Czechy: Satrapova, Muellerova, Kudlackova – Galuskova, Rysankova, Salcakova, Manakova, Kordovska, Hrbkova, Luzumova, Adamkova, Marcikova, Stelelikova, Zachova, Jerabkova, Mala.

Następne spotkanie Polki rozegrają we wtorkowy wieczór, a ich rywalkami będą Norweżki.

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji na żywo.

Polska - Czechy 25:29

60' Dwa szybkie gole rywalek zamknęły nam drogę do remisu. Pierwsza porażka stała się faktem.

Polska - Czechy 25:27

59' Kobylińska!

Polska - Czechy 24:27

58' Ajj, ale my też tracimy piłkę w ofensywie. Gramy już w komplecie, ale do końca tylko nieco ponad dwie minuty.

57' Błąd Czeszek w ataku!

57' Wycofaliśmy bramkarkę i Kobylińska udanie zakończyła akcję w ataku.

Polska - Czechy 23:27

56' Luzumova z karnego. Do tego gramy w osłabieniu...

Polska - Czechy 23:26
55'
Świetna obrona Gawlik i kontra zakończona przez Janiszewską! Wrócimy do meczu?

Polska - Czechy 22:26

Na gola Romany Roszak, dwukrotnie odpowiadają nasze rywalki.

Polska - Czechy 21:24

Rzut karny dla rywalek, a Luzumova nie dała szans Gawlik.

Polska - Czechy 21:23

Karolina Kudłacz-Gloc przełamała naszą niemoc! Ale wcześniej znowu nie trafiła Drabik.

Polska - Czechy 20:23

51' Kolejna kontra i kolejna bramka rywalek! Czas dla Leszka Krowickiego!

Polska - Czechy 20:22

50' Mamy ogromne problemy w ataku, Czeszki natomiast trafiają po raz dwudziesty drugi. I znowu Jerabkova.

Polska - Czechy 20:21

49' Czeszki po raz piewrwszy w tym meczu na prowadzeniu za sprawą Jerabkovej.

Polska - Czechy 20:20

48' Luzumova szczęśliwie trafia, a Grzyb tym razem zatrzymana.

Polska - Czechy 20:19

47' Czas dla czeskiego trenere.

47' Mogliśmy podwyższyć prowadzenie, ale Górna popełniła faul w ataku.

46' Kinga Grzyb trafia w krótki róg!

Polska - Czechy 19:19

46' Kara dla jednej z rywalek!

45'
UFFFF! Na szczęście mamy Adriannę Płaczek w bramce, bo mogliśmy przegrywać po kolejnej kontrze!

45' Niestety jest już remis po kolejnej kontrze. Czas dla Leszka Krowickiego.

Polska - Czechy 19:18

44' Ależ błędy w ataku z obu stron... Musimy się przełamać jako pierwsi!

43' Kontaktowa bramka Czeszek po rzucie karnym.

Polska - Czechy 19:17

43' Rzut Achruk odbity przez bramkarkę reprezentacji Czech - Satrapovą.

42' Adrianna Płaczek znów zaskoczona, tym razem rzutem z podłoża.

Polska - Czechy 19:16

42' Źle jak na razie rozgrywamy tę przewagę.

Polska - Czechy 19:15

40' Identyczny rzut Kingi Grzyb, jak kilka chwil wcześniej, a bramkarka znów zaskoczona!

Polska - Czechy 18:15

40' Dwa niecelne rzuty Kobylińskiej, ale po faulu na niej jest kara dla Jerabkovej. Niestety my tracimy gola.

Polska - Czechy 18:14

38' Piękna kontra Czeszek i wkrętka jednej z rywalek.

Polska - Czechy 18:13

36' Piękna wrzutka Kudłacz do Achruk, ale ta podparła rzut.

35' mamy pierwszego gola Kingi Grzyb, która w pierwszej połowie miała pecha przy rzutach.

Polska - Czechy 17:13

34' Genialna akcja i gol w przewadze Karoliny Kudłacz-Gloc!

Polska - Czechy 16:13

33' Jerabkova dzisiaj psuje nam dużo krwi. Po chwili kara dla Luzumovej.

Polska - Czechy 16:12

31' Zaczęły Polki od gola!

Polska - Czechy 15:12

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY, którą zamykamy golem Kingi Achruk! Jest dobrze, wracamy za kilkanaście minut!

Polska - Czechy 14:12

29' Piąty już gol Jerabkovej.

Polska - Czechy 14:10

28' Adrianna Płaczek przebudziła sie po kilku chwilach bez skutecznej interwencji! Jej natchnione koleżanki podwyższyły natomiast nasze prowadzenie.

Polska - Czechy 13:10

27' Pierwsza bramka Darii Zawistowskiej w tym meczu!

Polska - Czechy 12:10

26' Salcakova zakończyła bardzo długą akcję rywalek. Po chwili kontra rywalek, które zdobyły dwie łatwe bramki...

Polska - Czechy 12:8

25' Kapitalna akcja Kobylińskiej!

Polska - Czechy 11:8

24' Dwójkowa akcja Achruk-Kobylińska zakończona przez tą pierwszą! Wracamy do skutecznej gry.

Polska - Czechy 10:8

23' Gol naszej kapitan z karnego!

Polska - Czechy 9:8

22' Niebezpieczny poślizg Karoliny Kudłacz-Gloc, ale wszystko w porządku z jej zdrowiem. A Jerabkova fauluje Kobylińską i wylatuje na dwie minuty.

22' Czeszki odrabiają straty.

Polska - Czechy 9:7

21' Dwie minuty kary dla Drabik.

20' Czeska bramkarka się rozkręca, obroniony rzut Kozłowskiej.

19' Czas dla Leszka Krowickiego po kolejnym golu dla rywalek.

Polska - Czechy 9:6

18' Czeszki odpowiadają z drugiej linii. Jerabkova.

Polska - Czechy 9:5

17' Rzut karny po faulu na Drabik, z którą nie radzą sobie czeskie obrończynie. Gol Kudłacz-Gloc!

Polska - Czechy 8:5

16' Setelikova zmniejsza stratę Czeszek do dwóch goli, ale w odpowiedzi trafia Drabik z koła.

Polska - Czechy 7:4

14' Nie możemy znaleźć teraz sposobu na Jerabkovą rzucającą z drugiej linii.

Polska - Czechy 7:3

13' Gol Jerabkovej, ale błyskawiczna odpowiedź z podłoża w wykonaniu Achruk.

Polska - Czechy 6:2

12' Świetna akcja Polek, ale Kobylińska trafia w słupek.

12' Pierwszy rzut rywalek po przerwie, łatwo odbity przez Płaczek.

11' Pierwszy czas na żądanie czeskiego trenera.

10' Mnóstwo się działo w ciągu ostatniej minuty - gol Janiszewskiej, odpowiedź Czeszek, znowu gol Polek i kara dla jednej z rywalek!

Polska - Czechy 1:0

10' Adrianna Płaczek!

Polska - Czechy 4:1
8'
I znowu szybki atak - tym razem do koła, gdzie skutecznie zagrała Asia Drabik.

Polska - Czechy 3:1

8' Znowu kontra i znowu Kasia Janiszewska!

Polska - Czechy 2:1

6' Świetna interwencja Adrianny Płaczek, która dobrze weszła w mecz.

5' Indywidualna akcja Karoliny Kudłacz-Gloci gol naszej kapitan!

Polska - Czechy 1:1

5' Rzut karny wykorzystany przez Hrbkovą.

4' Czeszki wciąż bez gola, ale my także popełniamy sporo błędów w ataku.

2' Janiszewska otwiera wynik spotkania w kontrze.

Polska - Czechy 0:0

1' Pierwszy rzut Czeszek zablokowany, ale pierwsze dwa rzuty Polek również nieudane.