Liga Mistrzów FIBA: Stelmet BC Zielona Góra przegrał po raz piąty

Koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra przegrali na własnym parkiecie z czeskim CEZ Nymburk 82:88 (23:30, 22:25, 22:16, 15:17) w meczu 7. kolejki Ligi Mistrzów FIBA. To piąta porażka drużyny trenera Artura Gronka w grupie D i pierwsza u siebie.

Do składu zielonogórzan po blisko dwumiesięcznej przerwie i rehabilitacji dłoni powrócił silny skrzydłowy Boris Savovic. Jednak jego obecność przy słabej postawie całego zespołu nie była w stanie odwrócić losów meczu, który dla Stelmetu BC od początku nie układał się dobrze.

Mistrzowie Polski po pierwszej kwarcie przegrywali 23:30, a w połowie drugiej przewaga rywali z Czech wyniosła aż 16 punktów (46:30). Koszykarze z Nymburka mieli przewagę pod koszem i trafiali też z dystansu po akcjach Petra Bendy i byłego reprezentanta Polski, obecnie gracza Kosowa Dardana Berishy.

Po 20 minutach Stelmet BC tracił aż 55 punktów, a na koncie miał 45. W trzeciej kwarcie podopieczni trenera Artura Gronka zmniejszyli straty. Za trzy trafiali kapitan drużyny Łukasz Koszarek (miał także siedem asyst) i Litwin Martynas Gecevicius, a pod koszem rządził Vladimir Dragicevic. To po ich akcjach Stelmet przegrywał 61:62 w 26. minucie. Goście odpowiedzieli jednak błyskawicznie także rzutem zza linii 6,75 m Pavla Pumprli.

Zielonogórzanie tracili punkty po kontratakach Czechów i mozolnie odrabiane straty niwelowane do kilku punktów szybko zamieniały się w wyższe prowadzenie CEZ.

Tak było na początku czwartej odsłony, gdy po zaledwie dwóch i pół minutach gry ekipa z Nymburka miała przewagę ośmiu punktów (76:68) i trener Gronek zmuszony był wziąć czas.

Po rzucie Koszarka zza linii 6,75 m gospodarze tracili pięć punktów (77:83) na trzy minuty przed końcem. Za chwilę po pięciu faulach parkiet musiał opuścić Dragicevic. Bez niego nieskuteczni z dystansu mistrzowie Polski nie mieli szans na odrobienie strat.

Pierwszą rundę Stelmet kończy z bilansem dwóch wygranych i pięciu porażek. Rewanże rozpocznie na własnym parkiecie z Arisem Saloniki, z którym przegrał na wyjeździe po walce 64:70.

BC Zielona Góra - CEZ Nymburk 82:88 (23:30, 22:25, 22:16, 15:17)

Stelmet BC Zielona Góra: Vladimir Dragicevic 17, Łukasz Koszarek 16, James Florence 13, Martynas Gecevicius 10, Armani Moore 7, Boris Savovic 5, Adam Hrycaniuk 4, Thomas Kelati 3, Jarosław Mokros 3, Przemysław Zamojski 2, Filip Matczak 2.

CEZ Nymburk: Petr Benda 22, Vojtech Hruban 16, Kendrick Ray 10, Jaromir Bohacik 10, Eugene Lawrence 9, Dardan Berisha 6, Martin Kriz 5, Pavel Pumprla 4, Boris Barac 4, Calvin Godfrey 2, Tomas Vyoral 0;