PŚ w biathlonie: Johannes Boe ponownie najlepszy

Zwycięzca piątkowego sprintu na 10 km Johannes Thingnes Boe w sobotę wygrał także bieg na dochodzenie na 12,5 km biathlonowego Pucharu Świata w Hochfilzen. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Francuz Martin Fourcade. Polacy nie startowali.

Boe startował z 12-sekundową przewagą nad najlepszym z rywali Fourcade'em. Po pierwszym strzelaniu obaj zawodnicy wybiegli na trasę niemal równocześnie i trzymali się razem aż do ostatniej wizyty na strzelnicy. Wówczas niespodziewanie broniący Kryształowej Kuli Francuz spudłował aż trzykrotnie, a Norweg był bezbłędny i bez problemu dobiegł do mety na pierwszym miejscu.

Fouracade musiał z kolei stoczyć walkę o podium z Niemcem Simonem Schemppem, starszym bratem zwycięzcy Tarjeiem Boe oraz Rosjaninem Maksymem Cwietkowem. Poza zasięgiem tej czwórki był drugi na mecie reprezentant Słowenii Jakov Fak.

Na ostatnim okrążeniu Fourcade minął Tarjeia Boe i Cwietkowa, a w sprincie przed metą okazał się też lepszy od Schemppa.

Boe wygrał zawody PŚ po raz trzeci w tym sezonie, a po raz 16. w karierze. Fourcade jest z kolei jedynym w stawce biathlonistą, który zakończył na podium wszystkie pięć indywidualnych zmagań od początku sezonu. Zwyciężyć udało mu się dotychczas tylko raz.

Fourcade, zdobywca Pucharu Świata w ostatnich sześciu sezonach, utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Ma 264 punkty i wyprzedza Johannesa Boe o 26. Trzeci jest Fak - 216 pkt.

Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec i Łukasz Szczurek zajęli w piątek w sprincie dalekie lokaty i żaden z nich nie zakwalifikował się do sobotniego biegu.

O godz. 14.45 na dystansie 10 km powalczą kobiety. Na liście startowej są cztery reprezentantki Polski. W niedzielę odbędą się sztafety mężczyzn i kobiet.