Polacy nie startowali.

Trzecie miejsce zajął Marcel Hirscher, dotychczasowy lider PŚ, który wciąż jest najlepszy w tym sezonie w gigancie. Austriak po raz 112. stanął na podium pucharowych zawodów. Wywalczył jednak 20 pkt mniej niż Kristoffersen, co sprawiło, że Norweg obecnie o 11 wyprzedza go w "generalce".

Olsson, startujący w PŚ od 2007 roku, pierwsze zwycięstwo odniósł w wieku 29 lat. Kończący się rok jest najlepszy w jego karierze, gdyż wcześniej - w styczniu i marcu - kończył gigant dwukrotnie na podium; był drugi w Garmisch-Partenkirchen i trzeci w Kranjskiej Gorze.

Kristoffersen, choć dzięki drugiej pozycji został liderem PŚ, skrytykował dodawanie punktów za zawody równoległe do klasyfikacji generalnej i danej konkurencji.

- Myślę, że to trochę nie w porządku. I mówię tak, mimo że dziś nadrobiłem trochę punktów nad najgroźniejszymi rywalami w PŚ, czyli Marcelem Hirscherem i Akselem Lundem Svindalem. Jazda równoległa to fajna konkurencja, ciekawa dla kibiców, ale nie sądzę, żeby miała taką samą wartość jak zwykły slalom czy zjazd - powiedział 23-letni norweski narciarz.

Rozgrywane w formule równoległej zawody drużynowe w lutym zadebiutują w programie olimpijskim. Kristoffersen nie zdecydował jeszcze, czy w nich wystąpi. "Priorytetem jest slalom i gigant" - zaznaczył.

Kolejnymi zawodami równoległymi w PŚ będzie slalom kobiet w środę we francuskim Courchevel. W Nowy Rok alpejki i alpejczycy rywalizować będą w Oslo.

 

Wyniki slalomu giganta równoległego:
 
  1. Matts Olsson (Szwecja)
  2. Henrik Kristoffersen (Norwegia)
  3. Marcel Hirscher (Austria)
  4. Aleksander Aamodt Kilde (Norwegia)
  5. Leif Kristian Haugen (Norwegia)
  6. Andre Myhrer (Szwecja)
  7. Justin Murisier (Szwajcaria)
  8. Filip Zubcic (Chorwacja)
 
 Klasyfikacja generalna PŚ (po 12 zawodach):
 
  1. Henrik Kristoffersen (Norwegia) 445 pkt
  2. Marcel Hirscher (Austria)    434
  3. Aksel Lund Svindal (Norwegia)  374
  4. Kjetil Jansrud (Norwegia)    345
  5. Max Franz (Austria)       271
  6. Beat Feuz (Szwajcaria)      266 
 
 Klasyfikacja PŚ w gigancie (po 4 zawodach):
 
  1. Marcel Hirscher (Austria)      320 pkt
  2. Henrik Kristoffersen (Norwegia)   285
  3. Matts Olsson (Szwecja)       198
  4. Alexis Pinturault (Francja)     180
  5. Justin Murisier (Szwajcaria)    155
  6. Stefan Luitz (Niemcy)        140