Alpejski PŚ: Wygrana Olssona w Alta Badia, Kristoffersen liderem

Szwed Matts Olsson wygrał slalom gigant równoległy we włoskim ośrodku Alta Badia, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo w alpejskim Pucharze Świata. W finale o 0,3 s pokonał Norwega Henrika Kristoffersena, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu.

Polacy nie startowali.

Trzecie miejsce zajął Marcel Hirscher, dotychczasowy lider PŚ, który wciąż jest najlepszy w tym sezonie w gigancie. Austriak po raz 112. stanął na podium pucharowych zawodów. Wywalczył jednak 20 pkt mniej niż Kristoffersen, co sprawiło, że Norweg obecnie o 11 wyprzedza go w "generalce".

Olsson, startujący w PŚ od 2007 roku, pierwsze zwycięstwo odniósł w wieku 29 lat. Kończący się rok jest najlepszy w jego karierze, gdyż wcześniej - w styczniu i marcu - kończył gigant dwukrotnie na podium; był drugi w Garmisch-Partenkirchen i trzeci w Kranjskiej Gorze.

Kristoffersen, choć dzięki drugiej pozycji został liderem PŚ, skrytykował dodawanie punktów za zawody równoległe do klasyfikacji generalnej i danej konkurencji.

- Myślę, że to trochę nie w porządku. I mówię tak, mimo że dziś nadrobiłem trochę punktów nad najgroźniejszymi rywalami w PŚ, czyli Marcelem Hirscherem i Akselem Lundem Svindalem. Jazda równoległa to fajna konkurencja, ciekawa dla kibiców, ale nie sądzę, żeby miała taką samą wartość jak zwykły slalom czy zjazd - powiedział 23-letni norweski narciarz.

Rozgrywane w formule równoległej zawody drużynowe w lutym zadebiutują w programie olimpijskim. Kristoffersen nie zdecydował jeszcze, czy w nich wystąpi. "Priorytetem jest slalom i gigant" - zaznaczył.

Kolejnymi zawodami równoległymi w PŚ będzie slalom kobiet w środę we francuskim Courchevel. W Nowy Rok alpejki i alpejczycy rywalizować będą w Oslo.