We Włoszech mnóstwo goli, a "polski" mecz dla Napoli

Napoli pokonało przed własna publicznością Sampdorię Genua 3:2 w "polskim" meczu w Serie A i pozostało liderem rozgrywek. Wszystkie bramki padły przed przerwą, a triumf gospodarzom dał Marek Hamsik, który został najlepszym strzelcem w historii klubu. W różnym wymiarze czasowym grali Bartosz Bereszyński, Piotr Zieliński i Dawid Kownacki. Do sensacji doszło w Sassuolo, gdzie Inter przegrał 0:1, a Mauro Icardi nie strzelił rzutu karnego.

Przedświąteczne sobotnie granie rozpoczęło się we Włoszech tuż po 12:00 na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Podczas gdy oczy piłkarskiego świata zwrócone były na El Clasico i Santiago Bernabeu, Lazio podejmowało Crotone... i podobnie jak Barcelona rozpracowało rywala po przerwie. Strzelanie zaczął Jordan Lukaku, a w końcowych fragmentach do siatki gości trafiali jeszcze Ciro Immobile, Senad Lulić i Felipe Anderson. Wynik 4:0 pozwolił rzymianom jeszcze wygodniej usadowić się na piątym miejscu w Serie A, tuż za plecami prowadzącej czwórki.

O godzinie 15:00 rozpoczęło się kolejnych pięć spotkań, a oczy włoskich i polskich kibiców zwrócone były głównie w kierunku Neapolu i stadionu lidera włoskiej ekstraklasy, gdzie Napoli bez Piotra Zielińskiego w wyjściowej jedenastce podejmowało Sampdorię z Bartoszem Bereszyńskim na murawie i Dawidem Kownackim na ławce. Zaczęło się sensacyjnie, bowiem Gaston Ramirez kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego już w 2. minucie dał prowadzenie gościom. Jeszcze przed przerwą sytuacja się ustabilizowała, choć nie brakowało momentów zwrotnych.

W 16. minucie Allan doprowadził do wyrównania dobijając do pustej bramki uderzenie kolegi z drużyny, ale 10 minut później Fabio Quagliarella ponownie dał Sampie prowadzenie wykorzystując rzut karny podyktowany za dość przypadkowy faul. Wynik 1:2 tak rozsierdził gospodarzy, że jeszcze w pierwszej połowie przechylili szalę na swoją stronę. W 33. minucie za sprawą Lorenzo Insigne było 2:2, a chwilę później Marek Hamsik trafił na 3:2. Dla Słowaka był to 116. gol dla Napoli, dzięki czemu został najlepszym strzelcem w historii klubu spod Wezuwiusza.

Druga połowa nie była już wielkim widowiskiem, a neapolitańczykom zależało głównie na utrzymaniu korzystnego rezultatu. Po przerwie na murawie zameldował się Piotr Zieliński, a w 75. minucie na boisku mieliśmy już trzech Polaków po tym, jak Dawid Kownacki także został posłany do boju. "Kownaś" już chwilę później "wywalczył" drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę dla Mario Rui i gospodarze końcówkę musieli rozgrywać w dziesiątkę. Liczebne osłabienie gospodarze rozegrali jednak bardzo mądrze i dzięki triumfowi Święta Bożego Narodzenia spędzą jako lider rozgrywek.

Do nie lada niespodzianki doszło w Sassuolo, gdzie Inter przez całe spotkanie był stroną przeważającą, ale to gospodarze byli skuteczniejsi pod bramką Samira Handanovicia. W 34. minucie Diego Falcinelli dał pierwszego i jedynego gola Sassuolo, który okazał się trafieniem na wagę trzech punktów. Swojego dnia nie miał najlepszy strzelec Serie A Mauro Icardi, który w 49. minucie nie wykorzystał nawet rzutu karnego.

Jeśli chodzi o pozostałe mecze to warto odnotować 90 minut Bartosza Salamona w barwach Spal. Goście z Torino prowadzili już po 10 minutach 2:0 za sprawą dwóch bramek Falque, ale ekipa Salamona walczyła do końca i ostatecznie zremisowała na własnym stadionie 2:2. Paweł Bochniewicz (Udinese) cały mecz z Veroną przesiedział na ławce, a jego zespół ograł przedostatnią w tabeli drużynę 4:0. Blisko pierwszego wyjazdowego punktu w rozgrywkach Serie A było natomiast Benevento, ale w doliczonym czasie gry gospodarzy uratował Lapadula po skutecznie wykonanej jedenastce.