Piłka nożna

Wybrano piłkarza roku Bayernu Monachium. Są...

Bilans mógłby być lepszy. Wydaje się bowiem, że oba towarzyskie mecze z Urugwajem i Meksykiem były do wygrania. A wtedy nie na 11. miejscu, a bylibyśmy prawdopodobnie na trzecim miejscu podium w Europie.

Jednak Adamowi Nawałce zależało przede wszystkim, jak tłumaczył, skonfrontować się ze stylami południowo i północno amerykańskim z którymi gramy niezbyt często. To ma przynieść wymierne efekty na mistrzostwach świata i oby tak się stało.

W Europie na pierwszym stopniu podium stanęły razem Niemcy i Hiszpania. Te dwa kraje trudno było rozdzielić, żadna nie poniosła porażki w mijającym roku. Nationalmannschaft przeszła eliminacje jak burza wygrywając wszystkie 10 meczów.

W porównaniu do Euro 2016 zespół został częściowo przemeblowany, co tylko świadczy o ogromnym potencjale zespołu prowadzonego przez Joachima Loewa. W lipcu Niemcy przypieczętowali bezbłędny parcours z kwalifikacji wygrywając Puchar Konfederacji w Rosji.

Trudno było oddzielić Niemców i Hiszpanów, którzy również nie przegrali ani jednego meczu w tym roku. Nie ulega wątpliwości, że obie reprezentacje powinny odegrać czołowe role podczas przyszłorocznego mundialu.

Z trzeciego miejsca na podium na czwarte miejsce zępchnieci zostali Francuzi, którzy okazali się mniej skuteczni niż ich sąsiedzi zza miedzy Belgowie. Francuzów drogo kosztowały porażki ze Szwecją, Hiszpania, a szczególnie wpadka z Luksemburgiem, z którym zaledwie zremisowali (0:0) i to w eliminacjach do mistrzostw świata.

Oto jak prezentuje się czołowa jedenastka:

1. Niemcy i Hiszpania
3. Belgia
4. Francja i Portugalia
6. Anglia
7. Szwecja
8. Islandia
9. Dania
10. Szwajcaria
11. Polska

Podsumowujac ostatnie 10 lat klasyfikacji (2008-2017) "Biało-Czerwoni" są na 11. miejscu (najwyżej sklasyfikowani byliśmy w 2015 roku - 5. miejsce). Polska ugrała 126 punktów. Tutaj również prowadzą Niemcy z 26 punktami przed Hiszpanią (30 punktów).  

Wysokie pozycje zajęli natomiast nasi rywale w przyszłorocznych MŚ w Rosji.

W Azji Japonia jest druga za Iranem, w Afryce Senegal również drugi za Egiptem. Natomiast w  AMSUD (Ameryce Południowej) Kolumbia sklasyfikowana została tuż za podium na czwartym miejscu za Brazylią, Peru i Argentyną.