Triumfator tenisowych turniejów wielkoszlemowych Australian Open i Wimbledon Szwajcar Roger Federer oraz węgierska pływaczka Katinka Hosszu wygrali plebiscyt AIPS Europe na najlepszych sportowców Starego Kontynentu w 2017 roku.

 

Głosowali dziennikarze zrzeszeni w największej sekcji kontynentalnej Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS).

 

Po raz szósty zwyciężył Federer - poprzednio triumfował w latach 2009 oraz 2004-2007. Hosszu powtórzyła sukces z roku 2016.

 

Węgierka w mistrzostwach świata 2017 wywalczyła w Budapeszcie cztery medale. Była najszybsza w wyścigach na 200 i 400 m stylem zmiennym, druga na 200 m grzbietowym i trzecia na 200 m stylem motylkowym.

 

Dotychczasowi triumfatorzy plebiscytu:
  
  mężczyźni - Frank Taylor Trophy
  
  2017  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
  2016  Cristiano Ronaldo (Portugalia)        piłka nożna
  2015  Novak Djokovic (Serbia)               tenis
  2014  Manuel Neuer (Niemcy)                 piłka nożna
  2013  Mo Farah (W.Brytania)                 lekkoatletyka
  2012  Novak Djokovic (Serbia)               tenis
  2011  Novak Djokovic (Serbia)               tenis
  2010  Sebastian Vettel (Niemcy)             Formuła 1 
  2009  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
  2008  Rafael Nadal (Hiszpania)              tenis
  2007  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
  2006  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
  2005  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
  2004  Roger Federer (Szwajcaria)            tenis
  2003  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
  2002  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
  2001  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
  2000  Pieter van Hoogenband (Holandia)      pływanie
  1999  Tomas Dvorak (Czechy)                 lekkoatletyka 
  1998  Bjoern Daehlie (Norwegia)             narciarstwo klasyczne
  1997  Wilson Kipketer (Dania)               lekkoatletyka
  1996  Aleksander Popow (Rosja)              pływanie
  1995  Jonathan Edwards (W. Brytania)        lekkoatletyka
  1994  Michael Schumacher (Niemcy)           Formuła 1 
  1993  Linford Christie (W.Brytania)         lekkoatletyka
  1992  Witalij Szczerbo (W.Niepodl.Państw)   gimnastyka sportowa
  1991  Siergiej Bubka (ZSRR)                 lekkoatletyka
  1990  Lothar Matthaeus (Niemcy)             piłka nożna
  1989  Boris Becker (RFN)                    tenis
  1988  Siergiej Bubka (ZSRR))                lekkoatletyka
  1987  Stephen Roche (Irlandia)              kolarstwo
  1986  Boris Becker (RFN)                    tenis
  1985  Siergiej Bubka (ZSRR)                 lekkoatletyka 
  1984  Michel Platini (Francja)              piłka nożna
  1983  Michael Gross (RFN)                   pływanie
  
  kobiety - Evgen Bergant Trophy           
  
  2017  Katinka Hosszu (Węgry)                pływanie
  2016  Katinka Hosszu (Węgry)                pływanie
  2015  Dafne Schippers (Holandia)            lekkoatletyka
  2014  Daria Domraczewa (Białoruś)           biathlon
  2013  Jelena Isinbajewa (Rosja)             lekkoatletyka
  2012  Jessica Ennis (W. Brytania)           lekkoatletyka
  2011  Federica Pellegrini (Włochy)          pływanie                        
  2010  Blanka Vlasic (Chorwacja)             lekkoatletyka            
  2009  Blanka Vlasic (Chorwacja)             lekkoatletyka
  2008  Jelena Isinbajewa (Rosja)             lekkoatletyka
  2007  Justine Henin (Belgia)                tenis
  2006  Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis
  2005  Jelena Isinbajewa (Rosja)             lekkoatletyka
  2004  Kelly Holmes (W.Brytania)             lekkoatletyka
  2003  Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis
  2002  Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis
  2001  Swetłana Chorkina (Rosja)             gimnastyka sportowa
  2000  Inge de Bruijn (Holandia)             pływanie                    
  1999  Gabriela Szabo (Rumania)              lekkoatletyka
  1998  Larysa Łazutina (Rosja)               narciarstwo klasyczne
  1997  Martina Hingis (Szwajcaria)           tenis
  1996  Swietłana Mastierkowa (Rosja)         lekkoatletyka
  1995  Steffi Graf (Niemcy)                  tenis
  1994  Manuela Di Centa (Włochy)             narciarstwo klasyczne
  1993  Franziska van Almsick (Niemcy)        pływanie
  1992  Krisztina Egerszegi (Węgry)           pływanie
  1991  Monica Seles (Jugosławia)             tenis
  1990  Katrin Krabbe (Niemcy)                lekkoatletyka
  1989  Steffi Graf (RFN)                     tenis
  1988  Kristin Otto (NRD)                    pływanie
  1987  Steffi Graf (RFN)                     tenis
  1986  Heike Drechsler (NRD)                 lekkoatletyka
  1985  Marita Koch (NRD)                     lekkoatletyka
  1984  Marja-Liisa Kirvesniemi (Finlandia)   narciarstwo klasyczne
  1983  Jarmila Kratochvilova (Czechosłowacja)lekkoatletyka