ME w łyżwiarstwie szybkim: Dwa brązowe medale polskich drużyn

Dwa brązowe medale zdobyły męskie polskie drużyny - w wyścigu na dochodzenie oraz sprincie - w ostatnim dniu mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim w rosyjskiej Kołomnie.

Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Adrian Wielgat uzyskali czas 3.52,60 i stracili prawie 10 sekund do Holendrów (Jan Blokhuijsen, Marcel Bosker, Simon Schouten), z którymi rywalizowali w jednej parze. Biało-czerwoni, którzy w tej konkurencji nie zakwalifikowali się na igrzyska w Pjongczangu, wyraźnie przegrali także z Rosjanami. Startowało pięć ekip.

Sprinterzy bez swojego lidera Artura Wasia, po dyskwalifikacji Holendrów, także uplasowali się na trzeciej pozycji w stawce sześciu zespołów. W składzie byli Artur Nogal, Piotr Michalski i Sebastian Kłosiński. Triumfowali Rosjanie.

W biegu drużynowym kobiet do brązowego krążka, który wywalczyły Niemki, biało-czerwonym zabrakło zaledwie 0,03 s. W klasyfikacji generalnej Polki (Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Natalia Czerwonka) wyprzedziły tylko Czeszki. Zwyciężyły Holenderki (Marrit Leenstra, Lotte van Beek, Melissa Wijfje), a drugie były panczenistki gospodarzy.

W sprincie kobiet wystąpiły zaledwie trzy zespoły; najlepsze były Rosjanki.

W niedzielę odbędą się jeszcze biegi ze startu wspólnego kobiet i mężczyzn.

Przed IO w Pjongczangu, polscy łyżwiarze szybcy startować będą w Pucharze Świata w niemieckim Erfurcie 19-21 stycznia.