PŚ w biathlonie: Zwycięstwo Wierer, 13. miejsce Nowakowskiej w Ruhpolding

Weronika Nowakowska zajęła 13. miejsce i była najlepszą z Polek w biegu indywidualnym na 15 km w zawodach Pucharu Świata w Ruhpolding. Pierwsze w sezonie i czwarte w karierze zwycięstwo odniosła Włoszka Dorothea Wierer.

Liderka klasyfikacji generalnej Anastasiya Kuzmina była dziewiąta. Na półmetku sezonu reprezentantka Słowacji ma 25 punktów przewagi nad drugą Finką Kaisą Makarainen.

Nowakowska tylko raz spudłowała - podczas drugiej wizyty na strzelnicy. Później była bezbłędna, ale do rewelacyjnie dysponowanej Wierer straciła 1.45,4. Monika Hojnisz zajęła 46. miejsce, Krystyna Guzik - 51., a Magdalena Gwizdoń, która pomyliła się w strzelaniu siedmiokrotnie, uzyskała 95. rezultat.

Na podium stanęły także Makarainen oraz - po raz pierwszy w karierze - Kanadyjka Rosanna Crawford. Dopiero 48. była broniąca Kryształowej Kuli Niemka Laura Dahlmeier, która pomyliła się na strzelnicy czterokrotnie.

Mała Kryształowa Kula za zwycięstwo w klasyfikacji tej konkurencji przypadła Białorusince Nadieżdzie Skardino, która wygrała pierwszy w tym sezonie bieg na 15 km w szwedzkim Oestrsund. W czwartek zajęła siódmą lokatę. Tej zimy biathlonistki będą się ścigać na tym dystansie jeszcze tylko raz - na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu (9-25 lutego), które nie wliczają się do Pucharu Świata.

Na piątek zaplanowano rywalizację męskich sztafet 4x7,5 km, w sobotę na dystansie 4x6 km powalczą kobiety. W niedzielę odbędą się biegi ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn i 12,5 kobiet. Ostatnia runda PŚ przed igrzyskami w Korei Południowej odbędzie się we włoskiej Anterselvie 18-21 stycznia.

Wyniki:

1. Dorothea Wierer (Włochy) 41.29,0 (0 karnych minut)
2. Kaisa Makarainen (Finlandia) strata 12,7 s (1)
3. Rosanna Crawford (Kanada) 21,2 (0)
4. Julia Dżyma (Ukraina) 45,9 (0)
5. Walja Semerenko (Ukraina) 52,6 (0)
6. Daria Domraczewa (Białoruś) 1.04,0 (2)
...
13. Weronika Nowakowska (Polska) 1.45,4 (1)46. Monika Hojnisz (Polska) 3.58,6 (3)
51. Krystyna Guzik (Polska) 4.18,0 (3)
95. Magdalena Gwizdoń (Polska) 8.07,7 (7)