El. MŚ 2019: Ostre Kosowo postraszyło Polaków

Piłka ręczna

12 stycznia 2017 roku reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych mierzyła się w MŚ z Norwegią. Rok później polskich kibiców czekało zaciskanie kciuków za naszych szczypiornistów w pierwszej fazie eliminacji MŚ 2019. Do przerwy Polacy męczyli się ze słabym, ale ostro grającym Kosowem i choć prowadzili 13:12, to sprawiali przeciętne wrażenie. Po przerwie zmazali plamę i wygrywając 30:19 udanie zaczęli walkę o mundial.

Mecz Polska - Kosowo miał być początkiem długiej drogi Polaków do mistrzostw świata 2019, które odbędą się w Danii i Niemczech. Podopieczni Piotra Przybeckiego muszą wygrać czterozespołowy turniej, który w dniach 12-14 stycznia odbędzie się w Povoa de Varzim, żeby dostać się do czerwcowego, decydującego o grze na mundialu dwumeczu. W Portugalii najpoważniejszym rywalem na drodze do kolejnej rundy będą gospodarze, z którymi Polacy zmierzą się w niedzielę.

Portugalski turniej rozpoczęliśmy od starcia z reprezentacją Kosowa w piłce ręcznej, która w swojej krótkiej historii nie wygrała jeszcze żadnego oficjalnego meczu. Kosowanie brali udział w dwóch kampaniach eliminacyjnych - zarówno w eliminacjach MŚ 2017, jak i ME 2018 ponosili same porażki i kończyli zmagania na ostatnim miejscu w grupie. Kosowo nie doczekało się jeszcze żadnej gwiazdy europejskiego ani światowego formatu, a jednym profesjonalistą jest obrotowy Amicitii Zurych Luigi Quni.

To nie on był jednak zmorą reprezentacji Polski w pierwszej połowie, a grający na co dzień w Szwecji Endrit Abdullahi. Rozgrywający rywali bombarodował nas rzutami z podłoża, a Polacy nie potrafili przeciwstawić się ostrej obronie Kosowian. Cały czas goniliśmy wynik, głównie za sprawą skutecznego Arkadiusza Moryto, ale to przeciwnicy byli cały czas z przodu. Niewiele dawali od siebie bramkarze, graliśmy również nieskutecznie w drugiej linii. Pierwszą połowę wygraliśmy jedną bramką po trafieniu Rafała Przybylskiego, ale mieliśmy po niej jak najgorsze wnioski...

Druga część spotkania też nie zaczęła się w wymarzony sposób dla biało-czerwonych, ale po kilku minutach podopieczni Piotra Przybeckiego wreszcie zaczęli łapać swój rytm. Wynikało to również z tego, że z każdą chwilą Kosowianie byli coraz słabsi fizycznie i zostawiali naszym szczypiornistom więcej miejsca. Do siatki trafiali coraz częściej Przybylski i Kamil Syprzak, a kontry skutecznie wykorzystywał Moryto. Najlepszy z Polaków, w piątkowym meczu zdobył aż 10 bramek i to on był głównym architektem triumfu 30:19.

W drugim dniu turnieju Polska zmierzy się z Cyprem.

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy na jutrzejszy mecz z Cyprem.

Polska - Kosowo 30:19

KONIEC MECZU.

Gol Syprzaka i czas dla rywali.

Polska - Kosowo 29:19

Świetna interwencja Morawskiego.

Arkadiusz Moryto świetną wkrętką po raz 10 trafia dzisiaj do siatki. Zdecydowanie najlepszy z Polaków w spotkaniu z Kosowem.

Polska - Kosowo 26:19

Jest też kara dla Przybylskiego. I gol Hoxhy.

Polska - Kosowo 26:18

Bramkarz rywali trafia do naszej pustej bramki. Po chwili trzecia kara w tym meczu dla Ramosaja, który zakończył przedwcześnie udział w spotkaniu.

Polska - Kosowo 26:17

Syprzak faulowany i sam poszkodowany skutecznie wykonuje rzut karny.

Polska - Kosowo 25:17

Przewaga wygrana przez biało-czerwonych dwoma bramkami.

Polska - Kosowo 23:17

Luigi Quni ląduje na dwie minuty na ławce kar.

Polska - Kosowo 22:16

Hoxha dobija piłkę do bramki po fatalnej postawie naszych obrońców. Po chwili drugi gol w meczu Tomasza Gębali.

Polska - Kosowo 20:15

Gol Syprzaka i przerwa dla selekcjonera reprezentacji Kosowa.

Polska - Kosowo 19:15

Dziewiąty gol Moryty i pierwszy Nogowskiego i mamy już cztery bramki przewagi. Rywale zaczynają opadać z sił.

Polska - Kosowo 17:14

Przybylski odpowiedział na kolejną bramkę z podłoża w wykonaniu Abdullahiego.

Polska - Kosowo 16:13

Dwie minuty kary dla Ramosaja, ale Gierak zatrzymany w pierwszej akcji przez bramkarza Gerbeshiego.

Już osiem goli na koncie Arkadiusza Moryto.

Polska - Kosowo 15:12

Wreszcie dwie ładne akcje Polaków, gole Przybylskiego i Moryto.

Zaczynamy drugą połowę.

Polska - Kosowo 13:12

Koniec pierwszej połowy. Trafienie Rafała Przybylskiego tuż przed ostatnią syreną i szczęśliwie prowadzimy z Kosowem do przerwy. Wracamy za kilkanaście minut!

Polska - Kosowo 12:11

Beshiri trafił z kontry, ale pomylił się z rzutu karnego. Na siódmym metrze lepszy Adam Morawski. Polacy grają jednak do końca połowy w osłabieniu po karze dla Chrapkowskiego.

Polska - Kosowo 12:10

Mamy dwubramkowe prowadzenie - najpierw trafił Moryto, a następnie Syprzak po ładnej asyście Gieraka.

Polska - Kosowo 10:10

Polacy wciąż nie potrafią wyjść na prowadzenie, po golu Moryto jest remis. Widząc nieskuteczność w ataku, trener Kosowa prosi o czas.

Polska - Kosowo 9:10

Beshiri i Abdullahi odpowiadają na trafienie Tomasza Gębali.

Polska - Kosowo 8:8

Rafał Przybylski trafia na remis z Kosowem!

Polska - Kosowo 7:8

Piąty już gol Arkadiusza Moryto.

Polska - Kosowo 5:7

Po kwadransie wciąż na prowadzeniu Kosowanie, którzy są niebywale skuteczni pod bramką Morawskiego.

Polska - Kosowo 4:6

Szczypiorniści z Bałkanów grają bardzo ostro w defensywie, z czym nie radzą sobie nasi rozgrywający. Przerwa dla Piotra Przybeckiego.

Trafienie na remis Makowiejewa niestety nie było zapowiedzią lepszej gry Polaków. Dwa gole Kosowian z kontry, kontuzja Chrapkowskiego - na razie jest nieprzyzwoicie źle...

Polska - Kosowo 3:4

Dalsza cześć gry w przewadze rozegrana jednak fatalnie, dwa trafienia rywali ze skrzydła i obroniony rzut Paczkowskiego.

Polska - Kosowo 2:2

Dwuminutowa kara dla Abdullahiego. Przewaga wykorzystana przez Pawła Paczkowskiego.

3' Mecz rozpoczął się dosłownie przed chwilą, a już mamy cztery gole. Kosowanie prowadzili 2:1, ale biało-czerwoni za sprawą Arkadiusza Moryto doprowadzili do remisu.

Witamy w naszej relacji na żywo z meczu Polska - Kosowo!