Pogrom na Torwarze! Antiga lepszy od Anastasiego

Siatkarze ONICO Warszawa wygrali z Treflem Gdańsk 3:0 w meczu 17. kolejki rozgrywek PlusLigi. Spotkanie zapowiadało się niezwykle interesująco, niestety – z powodu słabej dyspozycji gdańszczan – miało jednostronny przebieg.

Konfrontacja trzeciej i piątej drużyny w tabeli PlusLigi zapowiadało się niezwykle interesująco. Na ławkach trenerskich obu ekip zasiedli dwaj byli selekcjonerzy reprezentacji Polski – Stephane Antiga i Andrea Anastasi. Oba zespoły przystąpiły do rywalizacji kilka dni po zwycięskich meczach w ćwierćfinałach Pucharu Polski. Siatkarze ONICO pokonali po zaciętym meczu Jastrzębski Węgiel (3:2), a gdańszczanie pewnie ograli pierwszoligowy AZS PWSZ Stal Nysa (3:0).

Premierowa odsłona starcia ONICO z Treflem miała jednostronne oblicze. Gospodarze szybko odskoczyli rywalom, po asie serwisowym Antoine Brizarda prowadzili 7:2, następnie 11:4, i po takim otwarciu mogli spokojnie kontrolować sytuację w dalszej części seta. Tym bardziej, że gdańszczanie nie byli w tej partii równorzędnym rywalem: popełnili aż jedenaście błędów własnych. Nikola Gorgiev ustalił wynik seta na 25:16.

Drugi set również odpoczął się od mocnego uderzenia gospodarzy. Po asie Brizarda prowadzili 5:1, później 10:4 po bloku Andrzeja Wrony na Mateuszu Mice. Przyjezdni nadal nie potrafili złapać właściwego rytmu i nadal byli tłem dla stołecznej ekipy (15:7, 17:9). W końcówce w grze gdańszczan coś drgnęło, nie na tyle jednak, by poważnie zagrozić gospodarzom. Seria skutecznych ataków gospodarzy zakończyła tę partię. Kluczowe punkty zdobyli kolejno: Wojciech Włodarczyk, Bartosz Kwolek oraz Jan Nowakowski (25:18).

Dziesięciominutowa przerwa nie przyczyniła się do odrodzenia ekipy z Gdańska. Skuteczna gra blokiem dała stołecznym siatkarzom przewagę na początku seta (4:1), później dobra gra Włodarczyka, Gjorgiewa i Kwolka pozwalała utrzymywać dystans (8:5, 11:8, 15:10). W końcówce nie było wielkich emocji. Autowa zagrywka gości przyniosła ekipie ONICO piłkę meczową (24:18), którą wykorzystali za pierwszym podejściem, kończąc spotkanie skutecznym blokiem.

Podopieczni trenera Antigi odnieśli ósme ligowe zwycięstwo z rzędu. Pecha miał natomiast libero Trefla Maciej Olenderek. Były zawodnik stołecznej ekipy (2011–17) doznał urazu nogi w drugim secie. Gospodarze mieli zdecydowaną przewagę w bloku (14–5), ataku (35–29), popełnili też zdecydowanie mniej błędów od rywali (15–23). MVP: Wojciech Włodarczyk.

ONICO Warszawa – Trefl Gdańsk 3:0 (25:16, 25:18, 25:18)

ONICO: Antoine Brizard, Nikola Gorgiev, Bartosz Kwolek, Jan Nowakowski, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Guillaume Samica, Sharon Vernon-Evans, Sebastian Warda.

Trefl: Wojciech Grzyb, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Tyler James Sanders, Damian Schulz, Artur Szalpuk – Maciej Olenderek (libero) oraz Fabian Majcherski (libero), Bradley Gunter, Michał Kozłowski, Wojciech Ferens, Patryk Niemiec.

Pozostałe mecze 17. kolejki PlusLigi:

2018-01-12: Cuprum Lubin – Espadon Szczecin 3:1 (25:23, 25:18, 27:29, 25:17)
2018-01-12: Cerrad Czarni Radom – MKS Będzin 3:0 (25:20, 25:22, 25:21)
2018-01-13: Łuczniczka Bydgoszcz – GKS Katowice 3:1 (25:23, 20:25, 25:13, 25:22)
2018-01-13: Asseco Resovia – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:22, 25:18, 25:21).
2018-01-13: Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (27:25, 17:25, 20:25, 21:25)
2018-01-14: Aluron Virtu Warta Zawiercie – PGE Skra Bełchatów (14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-01-14: Indykpol AZS Olsztyn – Dafi Społem Kielce (15.00).