Derigłazowa, mistrzyni olimpijska z Rio De Janeiro (2016) i aktualna mistrzyni świata, była faworytką turnieju i nie zawiodła. Co prawda przegrywała w finale 0:2, ale potem wyszła na prowadzenie 3:2 i do końca pozwoliła rywalce na zdobycie tylko dwóch punktów.

Do turnieju głównego z udziałem 64 zawodniczek przebiło się sześć z 20 Polek. Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń), Julia Walczyk (KU AZS-UAM Poznań) i Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) odniosły w grupach komplet zwycięstw, a Hanna Łyczbińska (KU AZS-UAM Poznań), Katarzyna Lachman (AZS AWF Poznań) i Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) awansowały po walkach pucharowych.

W 1/32 Lachman pokonała ubiegłoroczną triumfatorkę zawodów (wtedy rozgrywanych w Gdańsku) Rosjankę Swietłanę Tripapinę 15:11, ale potem przegrała z Walczyk 11:15.

Niezwykle emocjonujący był kolejny pojedynek Walczyk z Koreanką Seo In Hong o wejście do czołowej ósemki. Polka długo prowadziła, ale 6 sekund przed końcem rywalka doprowadziła do wyrównania, a w dogrywce zadała pierwsze trafienie i wygrała 13:12.

„Taka jest szermierka. Julia ma 20 lat, po prostu chyba się spaliła w takich zawodach. Już ją widziałem w ósemce, wydawało się, że kontroluje walkę. Te dziewczyny robią wyraźne postępy z turnieju na turnieju. Julka jest liderką drużyny. Rezerw trzeba szukać w przygotowaniu mentalnym” – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.

Na tym samym etapie rywalizację zakończyła Jelińska, która przegrała z Niemką Anne Sauer 8:15. W poprzedniej edycji PŚ w Gdańsku żadnej z biało-czerwonych nie udało się przebić do najlepszej "32".

W niedzielę rozegrany zostanie turniej drużynowy z udziałem 21 ekip.

Wyniki:

ćwierćfinały
Inna Derigłazowa (Rosja) – Sera Azuma (Japonia) 15:7
Camilla Mancini (Włochy) – Eleanor Harvey (Kanada) 15:12
Lee Kiefer (USA) – Seo In Hong (Korea) 15:9
Anne Sauer (Niemcy) - Lejla Piriewa (Rosja) 15:6

półfinały
Derigłazowa – Mancini 15:6
Kiefer – Sauer 15:7

finał
Derigłazowa – Kiefer 15:4

Końcowa kolejność i miejsca Polek:

 1. Inna Derigłazowa (Rosja)
 2. Lee Kiefer (USA)
 3. Anne Sauer (Niemcy)
 3. Camilla Mancini (Włochy)
 5. Eleanor Harvey (Kanada)
 6. Seo In Hong (Korea)
 7. Lejla Piriewa (Rosja)
 8. Sera Azuma (Japonia)
...
12. Julia Walczyk
13. Martyna Jelińska
22. Marta Łyczbińska
30. Katarzyna Lachman
43. Martyna Synoradzka
46. Hanna Łyczbińska

Wystartowały 183 zawodniczki.