El. MŚ 2019: Dramat Polaków! Remis z Portugalią przekreślił szanse na awans

Piłka ręczna

Reprezentacja Polski zremisowała w decydującym meczu turnieju kwalifikacyjnego mistrzostw świata 2019 w Povoa de Varzim z Portugalią 27:27 i ostatecznie zajęła drugie miejsce w grupie 4. To oznacza, że Biało-Czerwoni na przyszłoroczny mundial nie pojadą.

Polacy, aby awansować do kolejnej fazy eliminacji musieli spotkanie z Portugalią wygrać. Gorszy bilans bramkowy powodował bowiem, że to gospodarze, w razie remisu, zajęliby pierwsze miejsce.

Początek należał do przeciwników, którzy wyszli na prowadzenie i długo go nie oddawali. W pewnym momencie wygrywali czterema bramkami, a chaotyczna gra Polaków nie napawała optymizmem. Pod koniec jednak zaczęliśmy nieco skuteczniej grać w ataku, a także ostrzej w defensywie. Na przerwę Biało-Czerwoni schodzili ze stratą dwóch bramek.

Drugą połowę zaczęliśmy bardzo dobrze i to my prowadziliśmy grę. Rzucać zaczął Tomasz Gębala, a i nasze poczynania w defensywie bardzo się poprawiły. Wydawało się, że możemy uciec rywalom na kilka oczek, ale wtedy przytrafiały się nam karygodne błędy, po których Portugalczycy wracali do gry. Takich sytuacji było kilka, najczęściej piłkę tracił wspomniany już Gębala.

W końcówce gospodarze turnieju przejęli inicjatywę i wrócili na prowadzenie. Polacy walczyli do końca, ale nic to nie dało. Zakończyło się remisem, który dał Portugalczykom awans do dalszej fazy kwalifikacji. Jeszcze kilka lat temu porażka z drużyną tego pokroju wydawała się nieprawdopodobna, teraz niestety nasza przygoda z mistrzostwami świata kończy się bardzo szybko. Co gorsza spadły również nasze szanse na grę na igrzyskach w Tokio w 2020 roku. Żeby pojechać do Japonii, musimy wygrać mistrzostwa Europy.

Portugalia - Polska 27:27 (15:13)

IM, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

Ponury dzień dla polskiego szczypiorniaka! Dziękujemy i zapraszamy na kolejne relacje

Portugalia - Polska 27:27

Koniec meczu! Niestety remisujemy z Portugalią i odpadamy z eliminacji mistrzostw świata 2019.

Jest bramka! Mamy około 30 sekund żeby rzucić decydującą bramkę!

Portugalia - Polska 27:26

Najpierw Duarte, potem Gębala. Gol za golem, musimy przejąć piłkę.

Portugalia - Polska 26:25

Moryto trafia z karnego! Teraz trzeba dobrze bronić

Portugalia - Polska 26:24

Duarte z kolejnym trafienie. Polacy w fatalnej pozycji.

Portugalia - Polska 25:24

Syprzak trafia w słupek!

Teraz mamy dużo szczęścia! Przybylski w ostatniej fazie akcji faulowany i będzie karny.

Portugalczycy wracają na prowadzenie

Portugalia - Polska 24:24

Znowu piłkę stracił Gębala i z kontrą wyszedł Duarte. Sami sobie stwarzamy problemy. Za chwile ostatnie minuty meczu, musimy bardziej się skoncentrować.

Portugalia - Polska 22:24

Mogliśmy mieć już zapas trzech goli, ale nie wykorzystaliśmy okazji. Portugalczycy po szybkiej akcji złapali bramkę kontaktową. Potem jednak odpowiedział Gębala i mamy dalej dwa gole więcej.

Portugalia - Polska 21:23

Bronimy się w osłabieniu, a po golu Gieraka znowu prowadzimy dwiema bramkami.

Portugalia - Polska 21:21

Mamy remis, a dodatkowo karę dla Walczaka.

Portugalia - Polska 20:21

Slawomir Szmal wszedł na boisko na rzut karny, ale nie dał rady obronić.

Portugalia - Polska 19:21

Ależ genialna bramka Gębali! Samo okienko z dystansu i po długiej akcji wracamy na dwubramowe prowadzenie.

Portugalia - Polska 18:20

Świetnie Chrapkowski wbiegł pomiędzy defensorów rywala i utrzymujemy przewagę.

Portugalia - Polska 17:19

Bardzo długa akcja Portugalii, Polacy nie dawali im za dużo miejsca i swobody. Przeczekaliśmy to, a następnie podwyższyliśmy wynik.

Portugalia - Polska 17:18

Oby tak dalej! Syprzak z najbliższej odległości i prowadzimy

Portugalia - Polska 17:17

Teraz dobra indywidualna akcja Krajewskiego, po chwili wyrównuje Przybylski. Teraz musimy skupić się na obronie. Rywale przeżywają kryzys, trzeba to wykorzystać.

Portugalia - Polska 17:15

Mamy bramkę Gębali, który stara się być liderem naszego zespołu. Czasu jeszcze bardzo dużo, a my tracimy dwa trafienia.

Portugalia - Polska 17:14

Zamiast wyrównania, popełniamy dwa karygodne błędy i tracimy już trzy gole.

Portugalia - Polska 15:14

Wyszomirski kapitalnie interweniuje i mamy szansę na wyrównanie.

Dobrze zaczynamy! Gębala ładnym rzutem pokonuje bramkarza rywali

Wracamy po przerwie

Portugalia - Polska 15:13

Przybylski rzuca ostatnią bramkę w pierwszej połowie. Dwie bramki straty przed drugimi 30 minutami. Polacy muszą poprawić skuteczność, ale też i defensywę, bo Portugalczycy za łatwo zdobywają bramki.

Portugalia - Polska 13:11

Kolejny raz tracimy piłkę w ataku, ale na szczęście Portugalczyk nie trafił  w sytuacji sam na sam. Odrabiamy straty, ale idzie nam to dziś wyjątkowo ciężko.

Portugalia - Polska 13:10

Kolejna indywidualna kara dla przeciwników, grają ostro, ale my nie potrafimy skorzystać z przewagi.

Portugalia - Polska 12:10

Kolejny karny dla Polski, ale jednak tym razem golkiper lepszy.

Portugalia - Polska 11:10

Syprzak faulowany, mamy rzut karny i pewnie go wykorzystujemy. Rywale biorą czas.

Portugalia - Polska 10:9

Krajewski kapitalnie przejął piłkę i sam wykończył kontrę!

Portugalia - Polska 10:8

Dobrze broniliśmy, ale Walczak sfaulował rywala i teraz to on musi opuścić boisko na dwie minuty. Szkoda, bo sędziowie mogli już sygnalizować grę pasywną.

Kolejna kara dwóch minut dla Portugalczyków, poważny atak na Chrapkowskiego, to mogła być nawet czerwona kartka. Przybylski rzuca bramkę w przewadze.

Portugalia - Polska 9:6

Faul w ataku Gębali. Od początku jest bardzo aktywny, ale też niedokładny.

Portugalia - Polska 9:5

Grę w przewadze wykorzystuje Łukasz Gierak, ale Portugalia nawet osłabiona wbija nam bramkę.

Portugalia - Polska 8:4

Szybka kontra gospodarzy po stracie Gębali i już cztery bramki różnicy.

Portugalia - Polska 6:4

W końcu przełamał się Gębala, który nie dał szans bramkarzowi Portugalczyków.

Portugalia - Polska 6:3

Nie najlepsze pierwsze 10 minut dla naszych szczypiornistów i trener Polaków bierze czas. Słabo wyglądamy w defensywie, a do tego jesteśmy bardzo nieskuteczni w ataku.

Portugalia - Polska 4:3

Gębala nie wykrozystał dwóch okazji z rzędu i na remis musimy jeszcze poczekać.

Portugalia - Polska 4:2

Dużo chaosu w poczynaniach zawodników Przybeckiego. Strata w ataku Polaków, ale na szczęscie Morawski w końcu skutecznie broni.

Krajewski trafia w poprzeczkę i Portugalczycy wyszli na dwubramkowe prowadzenie.

Portugalia - Polska 3:2

W końcu lepiej zorganizowała się nasza defensywa, ale nie zatrzymało to Portugalczyków, którzy mieli rzut karny i pewnie go wykorzystali.

Portugalia - Polska 2:2

Dwie szybkie bramki Chrapkowskiego, ale rywale również skuteczni i mamy remis.

Portugalia - Polska 1:0