ME piłkarzy ręcznych: Podsumowanie zmagań w grupach C i D

Piłka ręczna

Obrońcy tytułu Niemcy oraz Macedończycy i Słoweńcy z grupy C, a także Hiszpanie, Czesi i Duńczycy z grupy D wywalczyli awans do drugiej rundy mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w Chorwacji. Odpadły Czarnogóra i Węgry.

O kolejną niespodziankę postarali się Macedończycy, którzy zremisowali z obrońcami tytułu Niemcami 25:25 i zajęli pierwsze miejsce w grupie C. Ich największa gwiazda Kiril Lazarov tym razem zaliczył pięć trafień, o jedno mniej od Filipa Taleskiego. W ekipie rywali Steffen Weinhold zdobył osiem bramek. W ostatnich dziesięciu minutach gra toczyła się gol za gol, przy czym wynik ustalono w 58. minucie.

Dla naszych zachodnich sąsiadów to już drugi remis w tym turnieju. Wcześniej punkt stracili, w dość kontrowersyjnych okolicznościach i z dużą dozą szczęścia (rzut karny podyktowany dla nich już po zakończeniu meczu) w potyczce z brązowymi medalistami ubiegłorocznych mistrzostw świata Słoweńcami (też 25:25), którym w środę przyszło grać z Czarnogórą o być albo nie być na ME.

W meczu z Czarnogórą zdecydowania lepsza okazała się Słowenia (28:19), która "odjechała" rywalom dopiero po przerwie i w ostatniej chwili awansowała do drugiej rundy rozgrywek grupowych.

Tak jak Macedonia w grupie C, rewelacją w D są Czesi, którzy w poniedziałek sprawili jedną z większych niespodzianek pokonując mistrzów olimpijskich z Rio de Janeiro Duńczyków 28:27. W pierwszym środowym meczu postawili kropkę nad "i" wygrywając z Węgrami 33:27.

Na zakończenie zmagań w Varazdinie doszło do arcyciekawego spotkania finalistów poprzednich ME Hiszpanów z Duńczykami. Lepsi okazali się Skandynawowie 25:22.

Po raz pierwszy od 2002 roku w ME nie występuje Polska. Finał 28 stycznia w Zagrzebiu.

W turnieju finałowym bierze udział 16 drużyn, które w pierwszej fazie były podzielone na cztery grupy i grały w Splicie, Porecu, Varazdinie i Zagrzebiu. Do następnej rundy awansowały po trzy najlepsze z zachowaniem punktów z meczów między nimi. Teraz grupy będą sześciozespołowe, a do półfinałów awansują po dwie ekipy.

Do rundy głównej we wtorek awans wywalczyły gospodarz turnieju Chorwacja oraz Szwecja i Serbia z grupy A, a także Francja, Norwegia i Białoruś z grupy B. Odpadły Islandia i Austria.

Przed dwoma laty organizatorem ME była Polska. W finale Niemcy wygrały z Hiszpanią 24:17, a w meczu o brązowy medal Chorwacja pokonała Norwegię 31:24.