LSK: Siatkarki ŁKS wywiozły trzy punkty z Krakowa

W meczu 14. kolejki Ligi Siatkówki Kobiet Trefl Proxima Kraków przegrał z ŁKS Commercecon Łódź 1:3. Najwięcej emocji przyniósł drugi set, wygrany przez gospodynie na przewagi.

Faworytkami tego starcia były łodzianki. Liderki tabeli w tym sezonie przegrały tylko raz – 2:3 z Chemikiem Police; starcie z mistrzyniami Polski przerwało serię jedenastu zwycięstw podopiecznych trenera Michała Maska. Ekipa z Krakowa po pierwszej rundzie fazy zasadniczej zajmowała 9. miejce w ligowej stawce z bilansem 5 zwycięstw – 8 porażek. W ekipie spod Wawelu zadebiutowała kanadyjska atakująca Rebecca Pavan; zastąpiła ona Kingę Hatalę, która przeszła do Poli Budowlanych Toruń.

Premierowa odsłona potwierdziła przedmeczowe prognozy. Łodzianki wygrały siedem piłek z rzędu i już na początku uzyskały wyraźną przewagę (1:7), którą utrzymywały dzięki skutecznej grze w ataku i w bloku (6:15). W końcówce obie drużyny popełniały sporo błędów, a wynik na 19:25 ustalił przestrzelony atak Eweliny Brzezińskiej.

Drugi set przyniósł dużo więcej emocji. Gospodynie dobrze rozpoczęły tę odsłonę, po asie serwisowym Aleksandry Szymańskiej prowadziły 7:3 i zdołały przez dłuższy czas utrzymywać tę przewagę, w czym pomagały błędy rywalek w ataku i polu zagrywki (16:10). Pogoń przyjezdnych przyniosła efekt w końcówce seta (19:19), jednak gospodynie nie rezygnowały. Set zakończył się rywalizacją na przewagi, w której kluczową rolę odegrały bloki, a jeden z nich – w wykonaniu Martyny Łukasik – zamknął tę partię (27:25).

Gospodynie wyrównały stan meczu, dwa kolejne sety przebiegły już jednak po myśli siatkarek ŁKS. Początek trzeciej partii to nadal dobra postawa gospodyń (5:2). Później gra się wyrównała, a wynik długo oscylował wokół remisu (14:14, 18:18). W końcówce, po ataku Zsuzsanny Talas gospodynie prowadziły 22:21, a następnie... przegrały cztery kolejne akcje. Ataki Regiane Bidias i Zuzanny Efimienko, as serwisowy Bidias oraz przestrzelony atak Łukasik zakończyły seta (22:25).

Czwarty set nie miał wielkiej historii. Po wyrównanym początku (8:8), przewagę zaczęły budować łodzianki. Grały bardzo skutecznie w ataku i dołożyły cztery punkty zagrywką. Wygrały najpierw cztery (9:13), później jeszcze trzy akcje z rzędu (14:21) i właściwie rozstrzygnęły losy meczu. Seta zakończyła kolejna seria – czterech wygranych piłek, którą zwieńczył błąd rozegrania Talas (14:25). MVP: Agata Wawrzyńczyk.

Trefl Proxima Kraków – ŁKS Commercecon Łódź 1:3 (19:25, 27:25, 22:25, 15:25)

Trefl Proxima: Zuzanna Talas, Daria Paszek, Sarah Clement, Martyna Łukasik, Ewelina Brzezińska, Justyna Łukasik – Klaudia Kulig (libero) oraz Adrianna Budzoń, Rebecca Pavan, Aleksandra Szymańska.

ŁKS Commercecon: Lucie Muhlsteinova, Regiane Bidias, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agata Wawrzyńczyk, Katarzyna Sielicka, Ewa Kwiatkowska – Krystyna Strasz (libero) oraz Deja McClendon, Małgorzata Skorupa.