PŚ w kolarstwie torowym: Rudyk zdobył trofeum w sprincie

Mateusz Rudyk zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sprincie indywidualnym. W finałowych zawodach cyklu na torze kolarskim w Mińsku Polak zajął czwarte miejsce. W wyścigach o brąz przegrał z Holendrem Theo Bosem 0:2.

Rudyk jest kolarzem Stali Grudziądz. Na inaugurację edycji Pucharu Świata 2017/18 w Pruszkowie był drugi, wynik ten powtórzył w Manchesterze, w kanadyjskim Milton zajął szóste miejsce, a w czwartych zawodach w Santiago nie startował.

W niedzielę w Mińsku zapewnił sobie trofeum już w ćwierćfinale, w którym pokonał Walijczyka Lewisa Olivę w dwóch bardzo wyrównanych wyścigach. W pierwszym był szybszy od rywala o 0,002 s.

W półfinale przegrał jednak z Litwinem Vasilijusem Lendelem 0:2, a w rywalizacji o brąz z Holendrem Theo Bosem także 0:2. Najszybszy w stolicy Białorusi był inny Holender Matthijs Buechli, który w 1/8 finału wyeliminował drugiego reprezentanta Polski, trzykrotnego olimpijczyka Damiana Zielińskiego.

22-letni Rudyk pochodzi z Jelcza-Laskowic. Jest objawieniem sezonu, mimo że starty komplikuje mu cukrzyca. Praktycznie nie rozstaje się z glukometrem.

"Podczas Pucharu Świata w Pruszkowie sprawdzałem poziom cukru w ciągu dnia dziesięć razy, a może i więcej. W Manchesterze było podobnie. Jeśli poziom jest za wysoki, to organizm szybciej się zakwasza i szybciej się męczę, a jeśli za niski, to - jak mówią kolarze - odcina prąd. Wtedy muszę uzupełnić węglowodany, najlepiej szybko wypić colę, zjeść baton. Czasami wstrzykuję insulinę" - opowiadał PAP Rudyk.

W klasyfikacji generalnej Polak zgromadził 1600 pkt i wyprzedził nieobecnego w Mińsku Ukraińca Andrija Wynokurowa - 1265 oraz Olivę - 1235 pkt.

Drugim bohaterem dnia w polskiej ekipie był Sajnok. 20-letni Kaszub, od niedawna kolarz zawodowej grupy CCC Sprandi Polkowice, po raz drugi w tym sezonie zajął drugie miejsce w omnium, powtarzając wynik z Pruszkowa. Zwyciężył Holender Jan Willem van Schip. W klasyfikacji generalnej triumfował Duńczyk Niklas Larsen, a Sajnok uplasował się na piątej pozycji.

Marlenie Karwackiej i Urszuli Łoś zabrakło tylko 0,012 s do rekordu kraju w sprincie drużynowym. Polki przegrały z Litwinkami i ostatecznie zajęły najwyższe w sezonie, piąte miejsce.

W wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie Alan Banaszek, Szymon Sajnok, Dawid Czubak i Bartosz Rudyk pokonali w pierwszej rundzie Białorusinów, a wynik 4.05,442 dał im siódmą lokatę.

Adrian Tekliński, aktualny mistrz świata w scratchu, finiszował w tej konkurencji na ósmej pozycji. Ponadto piętnaste lokaty zajęły Urszula Łoś w keirinie oraz Łucja Pietrzak i Nikol Płosaj w madisonie.

W sobotę najbardziej wartościowym wynikiem Polaków była druga lokata drużyny sprinterskiej (Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk, Kamil Kuczyński; w finale za Rudyka Krzysztof Maksel).

Następną wielką imprezą w kolarstwie torowym będą na przełomie lutego i marca mistrzostwa świata w holenderskim Apeldoorn.