"Trójkolorowi" nie mieli większych problemów z Serbami - wicemistrzami Starego Kontynentu z 2012 roku - i pozostają jedyną drużyną bez porażki w tym turnieju. Już do przerwy prowadzili 19:12 i w drugiej połowie tylko powiększyli przewagę.

 

Podobny przebieg miało drugie poniedziałkowe spotkanie. Zespół "Trzech Koron", który na koncie ma najwięcej triumfów w ME - cztery, dość szybko uzyskał czterobramkową przewagę. Rywale starali się odrabiać straty i długo im się to udawało - trzymali kontakt. Jednak pod koniec pierwszej połowy Szwedzi znów przycisnęli, wykorzystali kilka błędów przeciwników i do szatni schodzili prowadząc 16:11.

 

Po przerwie Białorusinom ponownie udało się odrobić część strat, jednak w decydujących momentach wręcz oddawali piłkę Skandynawom, którzy w 40. minucie wygrywali już 20:14, a w 44. 23:15. Tym razem obronili korzystny rezultat i do końca kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku.

 

Drużyny przystąpiły do tej fazy turnieju z zaliczeniem spotkań ze swoimi rywalami grupowymi z pierwszej rundy. Po raz pierwszy od 2002 roku w mistrzostwach Europy nie występuje Polska. W eliminacjach lepsze od biało-czerwonych okazały się ekipy Serbii i Białorusi. Finał odbędzie się 28 stycznia w Zagrzebiu.

 

Przed dwoma laty organizatorem ME była Polska. W finale Niemcy wygrały wówczas z Hiszpanią 24:17, a w meczu o brązowy medal Chorwacja pokonała Norwegię 31:24.

 

Wyniki poniedziałkowych meczów grupy I:

 

Serbia - Francja 30:39 (12:19)

Szwecja - Białoruś 29:20 (16:11)

 

WYNIKI I TABELE ME W PIŁCE RĘCZNEJ