Roman Kołtoń: Dzisiaj w cyklu "Prawda futbolu" moimi gośćmi są rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski oraz dziennikarz Polsatu Sport Marcin Lepa. Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 będzie wyjątkowy, jeśli chodzi o piłkarską reprezentację Polski, gdyż najpierw czeka nas mundial, a zaraz po nim nowopowstała Liga Narodów. Czy wiadomo już czy podczas tej drugiej imprezy selekcjonerem nadal będzie Adam Nawałka?

Jakub Kwiatkowski: Myślę, że póki co nikt nie patrzy tak daleko, bo wszyscy raczej skupiają się na najważniejszym wydarzeniu tego roku, czyli na mistrzostwach świata. W środę poznamy rywali, z którymi zagramy na jesiennym turnieju i również jesteśmy ciekawi kto to będzie. Priorytetem jest jednak mundial. Celem numer "1" jest teraz dobrze się przygotować, pojechać do Rosji z dużą pewnością siebie, dać z siebie wszystko i przede wszystkim korzystnie wypaść.

Roman Kołtoń: Jeśli chodzi o Nawałkę, to musi on być doceniony, ponieważ sam fakt dostania się Polaków do pierwszego koszyka przed mundialem, oraz przebywania w pierwszej dywizji Ligi Narodów mówi sam za siebie. Wszyscy na pewno chcieliby, aby jak najdłużej pracował on z Biało-Czerwonymi.

Marcin Lepa: Trzeba pamiętać, że mistrzostwa świata mogą zmienić perspektywę. Teraz znajdujemy się w Lozannie i nasze myśli są przy Lidze Narodów, jednak wcześniej czeka nas turniej, który może zmienić nieco wizję. Po mundialu Zbigniew Boniek i Adam Nawałka mogą mieć w ręku zupełnie inne karty. Trzeba jednak zauważyć, że Liga Narodów nie będzie turniejem o nic, gdyż w jego trakcie 4 drużyny wywalczą awans na mistrzostwa Europy 2020. Ostatnio pojawił się również pomysł, aby rozszerzyć ją i stworzyć Ligę Światową, aktywizującą pozostałe kontynenty.

Jakub Kwiatkowski: Z pewnością pewne rzeczy trzeba rozważyć, gdyż w tym momencie do Europy dochodzą głosy z Ameryki Południowej, które sugerują, że Liga Narodów zamknie reprezentacjom m.in. Brazylii oraz Argentyny szansę na rozegranie meczu towarzyskiego z silnymi europejskimi drużynami. Oprócz Ligi Narodów będą jednak organizowane scentralizowane sparingi.

 

Roman Kołtoń: Ja coś tak czuję, że ta Liga Narodów będzie jednak z Nawałką... (śmiech)

 

Jakub Kwiatkowski: Poczekajmy... Trener ma kontrakt do końca mistrzostw i dopiero wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretach. Prezes Boniek oraz trener Nawałka bardzo dobrze się znają i na pewno usiądą razem i znajdą nić porozumienia.

Cały odcinek "Prawdy futbolu" z Lozanny w załączonym materiale wideo.

 

Transmisja ze środowego losowania grup Ligi Narodów od godziny 12.00 w Polsacie Sport.