Piłka nożna

Twitter po losowaniu Ligi Narodów: "Easy"

Piłka nożna

Liga Narodów: Trofeum dla zwycięzcy...

Żeby ułatwić sobie zrozumienie tej kwestii, na moment zapomnijmy, że w Lidze Narodów UEFA gra będzie szła również o spadki, awanse, a nawet trofeum, po które sięgnie zwycięzca całych rozgrywek. Skupmy się wyłącznie na zagadnieniu: Liga Narodów a awans na Euro.

W mistrzostwach Europy kolejny raz wystąpią 24 zespoły. Tym razem turniej zostanie przeprowadzony w 12 miastach w 12 różnych państwach, w związku z czym nie ma zagwarantowanego miejsca dla gospodarza. Dwudziestu uczestników wyłonią eliminację, które rozpoczną się w marcu 2019 roku. 55 europejskich reprezentacji zostanie podzielonych na 10 grup (pięć 5-zespołowych oraz pięć 6-zespołowych).

Eliminacje potrwają do listopada 2019. Zespoły, które zajmą dwa pierwsze miejsce w każdej z grup zapewnią sobie awans na Euro 2020. W ten sposób poznamy dwudziestu uczestników turnieju, do obsadzenia pozostaną cztery wolne miejsca. I teraz wracamy do Ligi Narodów.

Faza grupowa Ligi Narodów odbędzie się jesienią 2018, a turniej Final Four z udziałem czterech najlepszych drużyn Ligi A - w czerwcu 2019. A więc przed zakończeniem "normalnych" eliminacji do Euro. I właśnie dlatego, ani po zakończeniu zmagań grupowych, ani nawet po turnieju finałowym Ligi Narodów, nie będziemy jeszcze wiedzieli, które z drużyn awansują na mistrzostwa Europy właśnie z Ligi Narodów.

Cztery przepustki na Euro, które zdobyć można dzięki grze w Lidze Narodów, są przeznaczone wyłącznie dla zespołów, które nie awansują z tradycyjnych, kończących się w listopadzie 2019 roku eliminacji.

A zatem: po zakończeniu "normalnych" eliminacji, kiedy znamy już dwadzieścia reprezentacji pewnych udziału w mistrzostwach Europy, ponownie patrzymy na tabele fazy grupowej Ligi Narodów. Zakłóca to być może chronologię i następstwo zdarzeń, ale tak to właśnie działa: dopiero w listopadzie 2019 roku, wyniki zakończonej rok wcześniej fazy grupowej Ligi Narodów, nabiorą znaczenia w kontekście walki o ostatnie cztery wolne miejsca na Euro 2020.

Teoretycznie bowiem w zaplanowanych na marzec 2020 play-offach o cztery bilety na Euro, powinni wziąć udział zwycięzcy grup w czterech ligach Ligi Narodów. Nadal teoria: cztery najlepsze zespoły grupy A grają między sobą półfinały, a potem finał, identycznie sytuacja wygląda w ligach B, C i D. W ten sposób z każdej z czterech ligi jeden zespół awansuje do mistrzostw Europy.

Ale w praktyce jest właściwie pewne, że najlepsze drużyny z ligi A, a prawdopodobnie i część z ligi B, zapewni sobie udział w Euro 2020 już w klasycznych eliminacjach. A wtedy ich miejsca w play-off zajmą zespoły z kolejnych miejsc w Lidze Narodów - ale znów: tylko takie, które nie wywalczyły sobie prawa gry na Euro w tradycyjnych eliminacjach.

Można zatem sobie wyobrazić sytuację, w której dziewięć lub więcej zespołów z jednej ligi (prawdopodobne zwłaszcza w przypadku najsilniejszej ligi A) wywalczy sobie awans na Euro 2020 podczas rozgrywanych przez cały 2019 rok eliminacji. Co wtedy? W takiej sytuacji do play-off ligi A zostaną dołączone zespoły z ligi B - ale nie te z pierwszych czterech miejsc. Chodzi o to, by tych, którzy w fazie grupowej Ligi Narodów poradzą sobie najlepiej nie karać koniecznością walki w play-off z silniejszymi rywalami. W razie potrzeby na wakujące miejsca w play-off ligi A wskoczą zatem zespoły numer 5 (i ewentualnie kolejne) z ligi B.

Schemat uzupełniania stawki uczestników play-off jest identyczny we wszystkich ligach. Zespoły, które na Euro awansują z klasycznych eliminacji, zwalniają miejsca w play-off Ligi Narodów zespołom z kolejnych miejsc w swojej lidze, a w razie konieczności w dalszej kolejności - zespołom z ligi niżej.

Ten schemat doskonale tłumaczy film przygotowany przez UEFA.

 


W ten sposób wyłonione zostaną cztery czterodrużynowe zestawy play-off dla każdego poziomu Ligi Narodów: osobne dla lig A, B, C oraz D (z zasygnalizowanymi wyżej możliwymi "przesunięciami" między ligami). Każdy z czterech play-off, które odbędą się w marcu 2020 roku, będzie wyglądał tak samo: półfinały, a następnie finał, którego zwycięzca wywalczy przepustkę na Euro. To otwiera niepowtarzalną szansę przed najsłabszymi zespołami - przynajmniej jeden z ligi D zagra w mistrzostwach Europy.

Powtórzmy zatem najważniejsze punkty:
- inauguracja Ligi Narodów nie oznacza, że znikają eliminacje do mistrzostw Europy w znanym dotychczas formacie; kwalifikacje do Euro rozpoczną się w marcu 2019 i potrwają do listopada;
- Final Four w czerwcu 2019 jest wyłącznie walką o triumf w Lidze Narodów - nie ma nic wspólnego z kwalifikacjami do Euro 2020;
- teoretycznie zwycięzcy czterech grup ligi A powinni spotkać się dwukrotnie w tym samym gronie: w czerwcu 2019 w Final Four Ligi Narodów i w marcu 2020 w play-off o udział w Euro; w praktyce jednak wydaje się to absolutnie niemożliwe; najlepsze drużyny ligi A, a więc najlepsze zespoły Europy w dużej części (w komplecie?) powinny awans na Euro wywalczyć w klasycznych eliminacjach; a wtedy skład play-off w marcu będzie zupełnie inny;
- z 24 uczestników Euro 2020 dwudziestu poznamy po tradycyjnych eliminacjach; tylko do czterech ostatnich miejsc droga będzie wiodła przez Ligę Narodów: fazę grupową (jesień 2018) i play-off (marzec 2020).