PZPS uhonorował legendarnych trenerów

Siatkówka
PZPS uhonorował legendarnych trenerów
fot. Twitter

Z okazji Jubileuszu 90-lecia Polskiej Siatkówki Polski Związek Piłki Siatkowej honoruje najbardziej zasłużone postaci dla naszej dyscypliny. Pierwsza okazją do podziękowań dla zasłużonych jest turniej finałowy Pucharu Polski rozgrywany we Wrocławiu.

Z Inicjatywy Wydziału Trenerskiego wspartej przez Komisję Historyczną i Odznaczeń PZPS w Hali Stulecia we Wrocławiu tytuły Zasłużony Trener Piłki Siatkowej w Polsce otrzymali: Andrzej Grygołowicz, Wiktor Krebok, Bronisław Orlikowski, Władysław Pałaszewski i Jan Ryś.

 

Uroczystość przekazania dedykowanych medali oraz dyplomów odbyła się w przerwie pierwszego meczu półfinałowego Pucharu Polski. W imieniu władz Polskiego Związku Piłki Siatkowej za wkład w rozwój Polskiej Siatkówki Zasłużonym Trenerom podziękowali: Jacek Kasprzyk – prezes PZPS, Zdzisław Gogol – przewodniczący Wydziału Trenerskiego, Jerzy Mróz – przewodniczący Komisji Historycznej i Odznaczeń oraz wszyscy kibice zgromadzeni we wrocławskiej hali.

 

Każdy z tych trenerów to pozornie odrębne epoki, historie, ale łączy ich wielka pasja i serce oddane naszej dyscyplinie. Każdy z nich bez względu na wykonywane zadania wychował całe pokolenia znakomitych zawodniczek i zawodników, każdy z nich ma ogromny wkład w sukcesy naszych klubów i reprezentacji. Za to im serdecznie dziękujemy w tym szczególnym roku, roku 90-lecia Polskiej siatkówki

 

powiedział Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

 

Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć wyróżnionych – Zasłużonych Trenerów Piłki Siatkowej w Polsce. Poniżej te najważniejsze:

 

Andrzej Grygołowicz – związany od 1969 roku pracą trenerską z Olsztynem. Zdobywca 13 medali mistrzostw kraju i trzykrotnie Pucharu Polski. Wychowawca wielu pokoleń siatkarzy.

 

Wiktor Krebok – wieloletni trener (od 1974) klubów męskich i żeńskich w Bielsku – Białej, Jastrzębiu, trener reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

 

Bronisław Orlikowski – prowadził seniorskie zespoły: GKS Jastrzębie, Csepel Budapeszt, CWKS Resovia i KS Jastrzębie Borynia. Z tym ostatnim zdobył w 1991 roku brązowy medal mistrzostw Polski – pierwszy w historii klubu krajowego czempionatu. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z najmłodszymi pracując na stanowisku trenera ds. młodzieży PZPS. Prowadził reprezentacje juniorek i juniorów, które brały udział w finałach mistrzostw Europy oraz Młodzieżowych Zawodów Przyjaźni.

 

Władysław Pałaszewski – reprezentant Polski (12 występów). Jako trener zdobył mistrzostwo i drugie miejsce z Resovią, trzykrotnie mistrzostwo z Gwardią Wrocław. Trener i asystent trenera reprezentacji Polski, zasłużony sędzia siatkarski (sędziował finał turnieju żeńskiego w Montrealu).

 

Jan Ryś – asystent Huberta Wagnera (1983-1985), z którym zdobył  wicemistrzostwo Europy (1983).  W roku 1985 I trener reprezentacji podczas turnieju w Seulu. 1986-89 trener reprezentacji Polski kobiet. Trener reprezentacji juniorów i juniorek. Szkoleniowiec zespołów z Nysy.

RM, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie