Według poniedziałkowej informacji rzeczniczki katowickiego magistratu Ewy Lipki, kompleks miałby być gotowy w pierwszym kwartale 2021 r.

 

Całość ma objąć nowy stadion piłkarski na 12 tys. zadaszonych miejsc (z możliwością bezkolizyjnej rozbudowy do docelowych 15 tys.), halę na 2,5-3 tys. miejsc, a także m.in. zaplecze treningowe z sześcioma pełnowymiarowymi boiskami i dodatkowym polem treningowym dla bramkarzy.

 

Termin składania projektów w konkursie wyznaczono do 16 lutego. Kryteriami oceny mają być walory urbanistyczne (szczególnie kompozycja założenia przestrzennego całego kompleksu i rozwiązania funkcjonalne – 30 proc.), walory architektoniczne (szczególnie kompozycja założenia przestrzennego obiektów kubaturowych, rozwiązania funkcjonalne, walory zaproponowanych form architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjnych – 50 proc.) oraz walory ekonomiczne projektu (z punktu widzenia realizacji i kosztów przyszłej eksploatacji – 20 proc.).

 

Zwycięzca w konkursie architektoniczno-urbanistycznym otrzyma 50 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki. Przygotowano także nagrody dla drugiego i trzeciego miejsca, kolejno 30 tys. zł i 20 tys. zł.

 

Obecnie piłkarze I-ligowego GKS grają na starym obiekcie przy ul. Bukowej (na terenie leżącym w granicach sąsiedniego Chorzowa), który może pomieścić ok. 7,5 tys. kibiców. Występujący w PlusLidze siatkarze GKS większość meczów rozgrywają w małej hali w dzielnicy Szopienice (1,6 tys. miejsc), a pojedyncze w Spodku (ponad 9 tys. miejsc).

 

Początkowo miasto planowało tylko budowę nowego stadionu GKS w innym miejscu niż obecny. Ostatecznie powstać ma większy kompleks po południowej stronie autostrady A4, w rejonie ulicy Upadowej, w dzielnicy Załęska Hałda. Teren przebadano już pod kątem geologiczno-górniczym i środowiskowym.

 

Już wcześniej Krupa sygnalizował, że miasto pod kątem inwestycji obok środków własnych będzie prawdopodobnie korzystało z możliwości zaciągnięcia kredytów i pozyskania środków zewnętrznych - na rewitalizację nieużytków po dawnym przemyśle.

 

Po wyłonieniu zwycięzcy konkursu architektoniczno-urbanistycznym planowane są negocjacje umowy na prace projektowe, których wykonanie powinno trwać ok. 12 miesięcy i zakończyć się w połowie 2019 r. Następnie planowana data ukończenia prac budowlanych to koniec pierwszego kwartału 2021 r.

 

Ogółem nowy kompleks mają tworzyć stadion piłkarski, sześć pełnowymiarowych boisk treningowych z nawierzchnią naturalną i sztuczną (być może niektóre zadaszone) oraz hala sportowa. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma obecnie zabudowań mieszkalnych czy usługowych.

 

Samorząd Katowic jest większościowym udziałowcem w wielosekcyjnym GKS, który prowadzi także m.in. ekstraligową drużynę hokeistów.