ME w futsalu: Heroiczna postawa Polaków i remis z wicemistrzami świata!

Mecz Polska - Rosja rozpoczął zmagania biało-czerwonych w mistrzostwach Europy w futsalu. Polacy po genialnym spotkaniu i golu Michała Kubika na 10 sekund przed końcem, zremisowali z wicemistrzami świata 1:1! Warto podkreślić heroiczną postawę całej polskiej defensywy i niesamowite interwencje Michała Kałuży w bramce reprezentacji Polski.

Stuprocentowym faworytem spotkania byli Rosjanie, którzy są aktualnymi wicemistrzami świata i Europy. To oni od pierwszych minut zepchnęli Polaków do defensywy, w której nasi zawodnicy czuli się jednak jak ryba w wodzie. Między słupkami szalał Kałuża, a gdy on nie zatrzymywał piłki, to czynili to jego koledzy, jak Artur Popławski, który w 4. minucie wybił futbolówkę z linii bramkowej.

Nasi piłkarze nie ograniczali się jednak tylko do gry w obronie i kilka razy spróbowali szczęścia w pierwszej połowie meczu. Uderzenia Roberta Gładczaka i Michała Kubika były jednak blokowane przez rywali. Najlepszą okazję zmarnował zaś Mikołaj Zastawnik, który z kilku metrów trafił wprost w bramkarza rywali. Do przerwy remisowaliśmy z Rosjanami, którzy z każdą minutą coraz bardziej nacierali na naszą bramkę.

Druga połowa to ciąg dalszy heroicznej postawy Polaków w obronie i Michała Kałuży w bramce. W ataku nasi zawodnicy próbowali wariantu z lotnym bramkarzem, ale dwie takie próby nie przyniosły gola. Do siatki trafili za to nasi rywale, którzy w 36. minucie znaleźli sposób na Kałużę. Strzelcem gola został Iwan Cziskała i biało-czerwoni znaleźli się w bardzo trudnym położeniu.

W sercach naszych reprezentantów wciąż tliła się jednak nadzieja, że można zremisować mecz z wicemistrzami świata. I na 10 sekund przed końcem Michał Kubik kapitalnym strzałem trafił do siatki. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i zaskoczyła bezradnego bramkarza Rosjan. Rywale nie mieli już czasu na strzelenie drugiego gola i sensacja stała się faktem!

W czwartek kolejnym rywalem biało-czerwonych będzie Kazachstan.

Turniej rozgrywany w Słowenii jest drugim występem Polaków w historii na futsalowym Euro. W 2001 roku Polacy przegrali z Chorwacją, Hiszpanią i Ukrainą i Chorwacją i zakończyli zmagania w fazie grupowej.

Polska - Rosja 1:1 (0:0)
Bramki: Kubik (40') - Cziskała (36')

Polska: Michał Kałuża - Mikołaj Zastawnik, Tomasz Lutecki, Marcin Mikołajewicz, Artur Popławski. Grali także: Michał Kubik, Przemysław Dewucki, Mateusz Cyman, Robert Gładczak, Maciej Mizgajski, Dominik Solecki, Sebastian Wojciechowski.

Rosja: Gieorgij Zamtaradzie - Éder Lima, Robinho, Danił Dawydow, Iwan Cziskała. Grali także: Dmitrij Łyskow, Rômulo, Iwan Miłowanow, Siergiej Abramow, Artiom Nijazow, Siergiej Abramowicz, Andriej Afanaśjew, Leândro Esquerdinha.

Relacja zakończona

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na kolejną relację - z czwartkowego spotkania z Kazachstanem!

Co za historia!!!!

Polska - Rosja 1:1

I KONIEC!!!

GOOOOOOOOL! MICHAŁ KUBIK na 10 sekund przed końcem!

Polska - Rosja 0:1

Zastawnik trafia w boczną siatkę, a Rosjanie fatalnie pudłują w kontrze.

1:15' do końca. Miłowanow leży na parkiecie po starciu z Zastawnikiem.

1:56' do końca meczu... i czas dla rosyjskiego trenera.

Faul Michała Kubika i kartka dla Polaka.

Polska - Rosja 0:0

Gramy teraz z lotnym bramkarzem... Dwie i pół minuty efektywnego czasu gry do końca.

Ustawiona konkretna akcja... Zobaczymy jak to będzie wyglądało na boisku.

Błażej Korczyński prosi o czas na niespełna 4 minuty przed końcem meczu.

Niestety, tracimy gola na 4 minuty i 50 sekund przed końcem... Cziskała katem Polaków...

Po raz kolejny broni Kałuża! 19-latek jest dzisiaj nie do zdarcia. Po chwili była ogromna szansa dla nas, ale nie trafiliśmy w bramkę.

Soczyste uderzenie Zastawnika broni golkiper! Znowu ściągamy bramkarza, ale uderzenia Mizgajskiego blokowane.

Rosjanie chcą wejść z piłką do bramki, my mamy jednak jednolitą defensywę i genialnego Kałużę. Rzut wolny dla Polski w 34. minucie.

Gładczak uderzał z dystansu - broni bramkarz rywali. Po drugiej stronie szaleje wciąż Kałuża.

Zastawnik wybija piłkę z linii bramkowej!

A teraz świetna interwencja wślizgiem Kubika, ratująca Polakom skórę!

Kałuża genialnie broni strzał Robinho!

Była szansa Zastawnika w kontrze, ale została zaprzepaszczona. W odpowiedzi Rosjanie strzelają wysoko nad bramką!

Ale Rosjanie przekombinowali. Uderzenie dalekie od ideału.

Faul Gładczaka w bardzo bliskim sąsiedztwie polskiej bramki. Będzie groźnie... Żólta kartka dla Gładczaka.

Michał Kałuża broni sytuację sam na sam!

Mocne uderzenie Zastawnika z woleja, ale tuż nad poprzeczką!

15 do 11 w strzałach celnych na korzyść Rosjan. Nie przekłada to się na razie na gole.

Polacy zagrali teraz z lotnym bramkarzem i mogło to się skończyć golem dla nas! Rosjanie w ostatniej chwili blokują jednak strzał Kubika.

Kolejna instynktowna interwencja bramkarza reprezentacji Polski.

Michał Kałuża już zaczyna swój koncert między słupkami!

Drugą połowę rozpoczynają reprezentanci Polski!

Wracamy do Lublany na drugą połowę spotkania!

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY! Polacy na razie dzielnie się bronią i po dwudziestu minutach dobry wynik w meczu z wicemistrzami świata nie jest wcale niemożliwy!

Pod koniec pierwszej połowy sporo przerw, Polacy w defensywie.

I znowu uderzał Zastawnik, ale rosyjski bramkarz wyciągnął się jak długi!

Ładna akcja Zastawnika, ale skończyło się tylko rzutem rożnym. Po chwili Zastawnik trafia z kilku metrów wprost w ręce bramkarza Rosjan!

Po raz kolejny Kałuża bohaterem! Świetna interwencja, po chwili mamy masę szczęścia. Bronimy się dobrze, ale też szczęśliwie!

Niecelne uderzenie Czyskały, a po chwili trzeci faul Polaków. Przypominamy, że po sześciu faulach w jednej połowie dyktowany jest przedłużony rzut karny...

Piłka dobrze przejęta przez Mikołajewicza, ale jego strzał trafił... w Luteckiego! W odpowiedzi jeden z Rosjan trafia w boczną siatkę. Na razie na tablicy wyników bardzo nietypowy jak na futsal rezultat!

Było już kilka okazji do kontrataków naszej kadry, ale prawie wszystkie zostały zaprzepaszczone! A teraz mieliśmy najlepszą okazję, uderzenia Gładczaka i Kubika zablokowane!

Powtórzymy to po raz kolejny - bronimy się bardzo mądrze przed atakami Rosjan.

Dobra kontra Polaków, ale Lutecki naciskany przez rywala uderzył za lekko.

Po raz kolejny broni Michał Kałuża. Ładnie rozegrany przez Rosjan rzut wolny, ale nasz bramkarz jest na posterunku.

Piłka wpada do rosyjskiej siatki, ale nikt nie dotknął futbolówki po wyrzucie Kałuży, a więc gol nie mógł zostać uznany.

Zamieszanie w rosyjskim polu karnym, ale nie udało nam się oddać celnego strzału!

Polacy długo utrzymywali się przy piłce i wywalczyli rzut rożny. Niestety nie wykorzystaliśmy stałego fragmentu. W odpowiedzi Miłowanow trafia w boczną siatkę.

Ależ interwencja Artura Popławskiego, który zaasekurował Kałużę i wybił piłkę z linii bramkowej!

Pierwszy strzał Polaków, ale Lutecki uderza bardzo niecelnie.

Na razie Polacy bardzo mądrze się bronią. Świetnie spisuje się też Kałuża, który nogą obronił groźny strzał  rywala.

Pierwsza groźna akcja  Rosjan, ale Michał Kałuża zatrzymuje piłkę na linii bramkowej!

Zaczynamy! Przy piłce Rosjanie.

Spotkanie poprowadzi trójka sędziów - jeden z nich jest Finem, drugi Francuzem, a trzeci pochodzi... z Mołdawii.

Początek spotkania już za kilka minut, trwa prezentacja drużyn, za chwilę hymny!

Takim składem rozpoczniemy dzisiejsze spotkanie z Rosjanami:

Reprezentacja Rosji oparta jest na kilku naturalizowanych Brazylijczykach, którzy stanowią o sile „Sbornej”: Ederze Limie, Romulo i Robinho.

- To najwyższa światowa półka i jeden z najlepszych zespołów na świecie. Trzon zespołu tworzą naturalizowani Brazylijczycy, ale bardzo mocnymi punktami „Sbornej” od dłuższego czasu są kapitan Władysław Szajachmetow oraz Dmitrij Łyskow oraz mający zaledwie 22 lata Iwan Cziskała, który mimo młodego wieku jest już klasowym zawodnikiem. Tak naprawdę ciężko jest znaleźć jakieś słabsze ogniwa w zespole rosyjskim – – mówi 107-krotny reprezentant Polski w futsalu i komentator Polsatu Sport, Krzysztof Kuchciak.

Witamy w relacji na żywo z premierowego meczu Polaków na ME w futsalu!