PlusLiga: Trefl nadal w formie! Kolejna porażka GKS

W meczu 19. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice przegrali z Treflem Gdańsk 0:3. Podopieczni trenera Andrei Anastasiego zdołali utrzymać dobrą formę z turnieju finałowego Pucharu Polski.

Siatkarze Trefla Gdańsk przyjechali do Katowic w glorii triumfatorów Pucharu Polski. W minioną niedzielę we Wrocławiu ograli czołowe drużyny PlusLigi: ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1 w półfinale oraz PGE Skrę Bełchatów 3:0 w finale.

Podopieczni trenera Anastasiego byli faworytami konfrontacji z ekipą GKS. Drużyna prowadzona przez Piotra Gruszkę nie ma ostatnio dobrej passy – przegrała dziewięć z dziesięciu poprzednich meczów. Przed rozpoczęciem gry katowiczanie przygotowali szpaler dla rywali. Na parkiecie nie było jednak widać respektu dla zdobywców Pucharu Polski. W premierowej odsłonie oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip, zakończoną równie zaciętą rywalizacją na przewagi. Wojnę nerwów wygrali siatkarze Trefla, a szalę zwycięstwa na ich stronę przesądziły dwa punkty zdobyte przez Damiana Schulza. MVP turnieju we Wrocławiu ustalił wynik tej partii na 29:31 asem serwisowym.

W drugim secie goście uzyskali przewagę w środkowej części dzięki dobrym zagrywkom Artura Szalpuka i blokom Piotra Nowakowskiego (8:12). W kolejnych akcjach gdańszczanie utrzymywali przewagę, a nadal skutecznie prezentował się Schulz (16:20), a seta asem serwisowym zakończył Daniel McDonnell (19:25).

Trzecia partia rozpoczęła się od mocnego uderzenia Trefla (0:3), i choć gospodarze szybko odrobili straty (4:4), gdańszczanie znów uzyskali przewagę w środkowej części (8:11). Gospodarze nie rezygnowali, w końcówce gonili wynik (19:21), jednak siatkarze Trefla nie pozwolili już wydrzeć sobie zwycięstwa. Autowa zagrywka Rafała Sobańskiego zamknęła seta (21:25) i całe spotkanie.

MVP: Damian Schulz – atakujący Trefla wywalczył w tym meczu 20 punktów (16 atak + 2 blok + 2 zagrywka); najlepszy gracz turnieju finałowego Pucharu Polski zgarnął już szóstą statuetkę MVP w obecnym sezonie PlusLigi. Poza nim najlepiej punktowali: Daniel McDonnell (14), Piotr Nowakowski (10) – Trefl; Karol Butryn (15) – GKS. Mocną bronią ekipy z Gdańska była zagrywka (4–11), lepiej też punktowali w ataku (36–40).

GKS Katowice – Trefl Gdańsk 0:3 (29:31, 19:25, 21:25)

GKS: Karol Butryn, Serhij Kapelus, Marcin Komenda, Bartłomiej Krulicki, Paweł Pietraszko, Gonzalo Quiroga  Bartosz Mariański (libero) oraz Maciej Fijałek, Tomasz Kalembka, Rafał Sobański, Adrian Stańczak, Kacper Stelmach, Dominik Witczak

Trefl: Daniel McDonnell, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Tyler James Sanders, Damian Schulz, Artur Szalpuk  Fabian Majcherski (libero) oraz Szymon Jakubiszak.

Pozostałe mecze 19. kolejki PlusLigi:

2018-02-02: Łuczniczka Bydgoszcz – Espadon Szczecin 3:2 (25:20, 25:21, 18:25, 40:42, 20:18)
2018-02-03: Jastrzębski Węgiel – Aluron Virtu Warta Zawiercie (15.00)
2018-02-03: Cuprum Lubin – BBTS Bielsko-Biała (17.00)
2018-02-03: ONICO Warszawa – MKS Będzin (20.00)
2018-02-03: Indykpol AZS Olsztyn – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-02-04: Asseco Resovia – PGE Skra Bełchatów (14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-02-04: Cerrad Czarni Radom – Dafi Społem Kielce (17.00).