Pjongczang 2018: Zwycięstwo Geisenberger, Kuls-Kusyk daleko

Ewa Kuls-Kusyk ukończyła rywalizację w saneczkarskich jedynkach igrzysk olimpijskich w Pjongczangu na 20.miejscu. Druga z Polek Natalia Wojtuściszyn była 25. Złoty medal wywalczyła Niemka Natalie Geisenberger.

Srebrny przypadł jej koleżance z ekipy Dajane Eitberger, a brązowy Kanadyjce Alex Gough.

Geisenberger w trzeciej próbie uzyskała najlepszy czas i przed finałowym przejazdem miała 0,319 s przewagi nad rodaczką Tatjaną Huefner, medalistką trzech poprzednich igrzysk, w tym najlepszej w Vancouver osiem lat temu.

Ta na drugiej pozycji zastąpiła trzecią z Niemek - Dajanę Eitberger, która w trzecim przejeździe była siódma. Trzecia nadal była równo jeżdżąca Kanadyjka Alex Gough, którą od Huefner dzieliło 0,017.

Finałowy przejazd był popisem Eitberger, która uzyskała najlepszy czas 46,448 dystansując późniejszą mistrzynię olimpijską o 0.050 oraz Gough o 0,126. Huefner przejechała lodową rynnę z piątym czasem tracąc do Geisenberger 0,212.

Kuls-Kusyk w trzecim ślizgu uzyskała 19. w stawce czas 47,212, co wystarczyło do 21. miejsca. Do kwalifikacji do 20-osobowego finału zabrakło jej 0,208. Ponieważ startująca w finale Amerykanka Emily Sweeney miała wywrotkę i nie ukończyła zawodów. Dzięki temu Kuls-Kusyk przypadła 20. lokata.

Z kolei Natalia Wojtuściszyn w trzeciej próbie osiągnęła 20. rezultat - 47,290, a w klasyfikacji generalnej uplasowała się na 25. pozycji.

We wtorek reprezentantki Niemiec potwierdziły supremację w tej saneczkarskiej konkurencji. Złoty medal Geisenberger jest 33. medalem (11 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych) zdobytym w igrzyskach olimpijskich od 1964 roku, kiedy znalazła się w programie rywalizacji.

Reprezentacja NRD wywalczyła 5 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe, RFN odpowiednio 1 srebrny i 2 brązowe, a Niemiec od 1992 roku po sześć złotych i srebrnych i cztery brązowe.

Saneczkarki, które w Soczi uplasowały się na miejscach od pierwszego do piątego w Pjongczangu znalazły się w czołowej szóstce. Geisenberger była ponownie najlepsza. Srebrna Tatjana Huefner tym razem była czwarta, a trzecia Amerykanka Erin Hamlin szósta. Na trzecie z czwartego przesunęła się Kanadyjka Alex Gough, natomiast jej rodaczka Kimberley McRae powórzyła piątą lokatę sprzed czterech lat.

Na ósmej pozycji wtorkowe zawody ukończyła się urodzona w Saksonii mistrzyni świata juniorek z 2012 roku Niemka Aillen Christina Fritsch, która marzenie o olimpijskim występie zrealizowała startując w barwach... Korei Południowej.

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.