Messi rozegrał w tym sezonie 33 mecze w podstawowym składzie na 39 możliwych w barwach Dumy Katalonii. Menadżer Barcy, Ernesto Valverde tylko trzykrotnie nie powoływał go do drużyny w rozgrywkach Copa del Rey. Kapitan reprezentacji Argentyny pierwszy raz nie wybiegł w pierwszej jedenastce zespołu w meczu ligowym 4 lutego przeciwko Espanyol, aczkolwiek pojawił się na boisku z ławki rezerwowych.
 
Prezydent Federacji Piłkarskiej w Argentynie, Claudio Tapia ma nadzieję, że jego rodacy będą wystarczająco wypoczęci przed mistrzostwami świata. – Liczę, że wszyscy zawodnicy będą na mundialu w takiej formie w jakiej są obecnie. Sergio Aguero gra teraz wyśmienicie, a Leo Messi jest zawsze w topowej formie. Rozmawialiśmy z nim, żeby się pilnował i dbał o siebie, grając mniej spotkań dla Barcelony. To bardzo ważne dla selekcjonera kadry oraz całego sztabu szkoleniowego – przyznał Tapia.
 
Argentyna na poprzednim mundialu zdobyła wicemistrzostwo świata. W Rosji zagra w grupie D przeciwko Chorwacji, Islandii i Nigerii.