Pjongczang 2018: Szwajcarki najlepsze w grupie B, gol Korei

Szwajcaria pokonała Szwecję 2:1 (0:0, 1:0, 1:1) w ostatniej kolejce grupy B olimpijskiego turnieju hokeja na lodzie w Pjongczangu. Zajęła pierwsze miejsce w tabeli, przed środowymi rywalkami. Trzecia jest Japonia, która wygrała z Koreą 4:1 (2:0, 0:1, 2:0).

Wydarzeniem dnia była bramka zdobyta przez reprezentantki gospodarzy, które w swojej kadrze mają także zawodniczki z Korei Północnej. W 10. minucie drugiej tercji do siatki trafiła Randi Heesoo Griffin.

To pierwszy gol tego zespołu. W poprzednich dwóch spotkaniach Korea przegrała ze Szwajcarią i Szwecją po 0:8. Po trafieniu w środę na trybunach zajmowanych przez kibiców z obu Korei rozległa się ogromna wrzawa, a grupa cheerleaderek z Północy, po raz pierwszy w nieskoordynowany sposób, wiwatowała aż do końca tej tercji.

Japonia mogła z kolei cieszyć się z pierwszego w historii zwycięstwa kobiecej drużyny na igrzyskach. Bramki zdobyły Hanae Kubo (w drugiej minucie), Shoko Ono (4.), Shiori Koike (52.) i Rui Ukita (59.).

W meczu o pierwsze miejsce w grupie B Szwajcarki pokonały Szwedki 2:1. Dla zwyciężczyń trafiły Alina Mueller (34.) i Phoebe Staenz (52.), natomiast honorową bramkę dla rywalek uzyskała Anna Borgqvist (48.).

Na czwartek zaplanowano ostatnie spotkania grupy A. O pierwszą lokatę w tabeli powalczą Kanadyjki i Amerykanki, a o trzecią - Olimpijki z Rosji i Finki. Ćwierćfinały odbędą się w sobotę.