W sobotnim biegu rywalizować będzie 30 zawodniczek. Prawo startu uzyskały: medalistki z Korei Południowej w trzech wcześniejszych konkurencjach (sześć nazwisk), te zajmujące miejsca w najlepszej piętnastce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale bez medalu (dziesięć nazwisk), a pozostałe 14 miejsc przypadło biathlonistkom z rankingu olimpijskiego, z zastrzeżeniem, że jeden kraj nie może wystawić więcej niż cztery.

Punkty do rankingu olimpijskiego w trzech startach w Pjongczangu zbierało się na tej samej zasadzie, jak w Pucharze Świata, czyli od 60 punktów za pierwsze miejsce, do jednego za 40.

Nowakowska za 34. pozycję w sprincie, 30. w biegu pościgowym i 21. w indywidualnym uzbierała ich łącznie 38. Dokładnie tyle samo otrzymała w czwartek Monika Hojnisz za szóstą lokatę. Obie zawodniczki znalazły się na 30. pozycji listy startowej do biegu ze startu wspólnego. O tym, że weźmie w nim udział Hojnisz, a nie Nowakowska zadecydowało, że ma korzystniejszy wynik spośród ich najlepszych osiągniętych w Pjongczangu.

Gdyby Nowakowska w czwartek pobiegła o 0,7 s szybciej, zajęłaby 20. miejsce i tym samym miała o punkt więcej. Teraz pozostaje jej liczyć, że któraś z uprawnionych do startu z niego zrezygnuje.

"Jeśli dostanę szansę, będę bardzo szczęśliwa, choć w tym sezonie ta konkurencja mi nie wychodziła. Ze startu na start czuję się jednak coraz lepiej i zaczęła mi sprzyjać pogoda. Dzisiejszy bieg to była namiastka tego, co naprawdę mogę" - powiedziała na mecie Nowakowska.

Cztery lata temu w Soczi Hojnisz odnotowała najlepszy wynik z Polek - piąte miejsce w biegu ze startu wspólnego. Przed wylotem do Korei w rozmowie z przyznała, że chyba nie czuje się na siłach powtórzyć taki rezultat, ale po chwili dodała, że przed igrzyskami w Rosji również się takiego wyniku nie spodziewała. W tym sezonie PŚ tylko dwa razy zdobywała punkty.

"Czasem się śmieję, że jestem trochę taką niespodzianką wielkich imprez" - stwierdziła w czwartek brązowa medalistka mistrzostw świata 2013 w... biegu ze startu wspólnego.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.