Pjongczang 2018: Triumf Włoszki Moioli w snowcrossie

Włoska snowboardzistka Michela Moioli zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w konkurencji snowcross. Drugie miejsce zajęła 16-letnia Francuzka Julia Pereira de Sousa Mabileau, a trzecie mistrzyni sprzed czterech lat z Soczi Czeszka Eva Samkova.

To drugi złoty medal Włochów w Korei Południowej. Wcześniej najszybsza na 500 m w short tracku była Arianna Fontana.

Jedyna Polka w stawce Zuzanna Smykała odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 20. miejscu.

Moioli jest liderką Pucharu Świata, ale poważną kandydatką do złotego medalu była także Samkova, chorąży reprezentacji Czech podczas ceremonii otwarcia. Mistrzyni olimpijska z Soczi nie najlepiej rozpoczęła finałowy wyścig. Jeszcze kilkadziesiąt metrów przed metą jechała na ostatniej pozycji, by w ostatniej chwili wyprzedzić trzy rywalki.

Jedną z nich była pięciokrotna mistrzyni świata Amerykanka Lindsey Jacobellis, która w igrzyskach startowała po raz czwarty, ale nie doczekała się złota. Jedyny medal - srebrny - wywalczyła w Turynie w 2006 roku.