PlusLiga: Siatkarze Dafi Społem urwali punkt ONICO

W meczu inaugurującym 21. kolejkę rozgrywek PlusLigi siatkarze ONICO Warszawa pokonali Dafi Społem Kielce 3:2. Mimo kłopotów, gospodarze zdołali w tie-breaku przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. To dwunasta z rzędu ligowa wygrana podopiecznych Stephane Antigi.

Wicelider podejmował przedostatnią drużynę w tabeli. Ekipa ONICO była więc zdecydowanym faworytem meczu z ekipą z Kielc, choć rozpoczęła go bez Bartosza Kwolka i Jana Nowakowskiego.

Początek starcia obu ekip potwierdził przedmeczowe prognozy. Gospodarze rozpoczęli od mocnego uderzenia (7:0), wykorzystując serię pomyłek rywali w ataku. Po tak fatalnym wstępie, w dalszej części seta kielczanie nie byli już w stanie odrobić strat. Zbliżyli się co prawda do rywali (16:13), jednak końcówka w wykonaniu stołecznych siatkarzy była miażdżąca. Guillaume Samica zakończył partię skutecznym atakiem (25:15).

Początek drugiej partii również przebiegał po myśli gospodarzy (7:3). Przyjezdni zdołali wyrównać w środkowej części (13:13), dwukrotnie blokując ataki rywali. Gra się wyrównała i set rozstrzygnął się dopiero w końcówce. Dwa kosztowne błędy popełnili Samica oraz Wojciech Włodarczyk (21:23), blok dał przyjezdnym piłkę setową (22:24), a skuteczny atak Jakuba Wachnika zamknął seta (23:25).

Set numer trzy był początkowo wyrównany (8:8), w środkowej części przewagę zaczęli jednak budować siatkarze ONICO (16:12), a rywale znów popełniali proste błędy. Pomyłki kielczan w polu zagrywki dały ekipie z Warszawy kluczowe punkty w tej odsłonie (25:21).

Czwarta odsłona rozpoczęła się od falstartu gospodarzy (2:9), którzy nie mogli poradzić sobie z zagrywkami Wachnika. Trener Stephane Antiga próbował rotować składem, nie przyniosło to jednak efektów i siatkarze ONICO musieli spisać tego seta na straty. Kielczanie skutecznie prezentowali się w ataku i utrzymywali przewagę. Aleksiej Nałobin asem serwisowym ustalił wynik na 15:25.

W tie-breaku przewagę mieli gospodarze. Przy zmianie stron prowadzili 8:6, po niej obie ekipy grały punkt za punkt, co pozwoliło utrzymywać ekipie ONICO dwu-trzypunktową przewagę (9:6, 11:9). W końcówce pomyłka Tomislava Dokicia oraz dwa skuteczne ataki Włodarczyka pozwoliły gospodarzom odskoczyć (14:9). Jakub Kowalczyk zakończył mecz skutecznym atakiem ze środka (15:10). MVP: Guillaume Samica.

ONICO Warszawa - Dafi Społem Kielce 3:2 (25:15, 23:25, 25:21, 15:25, 15:10)

ONICO: Antoine Brizard, Nikola Gorgiev, Jakub Kowalczyk, Guillaume Samica, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Wrona - Damian Wojtaszek (libero) oraz Jan Firlej, Jędrzej Gruszczyński, Sebastian Warda

Dafi Społem: Maksim Morozow, Maciej Pawliński, Mariusz Schamlewski, Przemysław Stępień, Michał Superlak, Jakub Wachnik - Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Piotr Adamski, Tomislav Dokic, Aleksiej Nałobin, Jakub Szymański.

***

Drugie piątkowe spotkanie również rozstrzygnęło się w tie-breaku. W starciu ekip z dołu tabeli Łuczniczka pokonała we własnej hali BBTS. MVP: Mateusz Sacharewicz.

Łuczniczka Bydgoszcz - BBTS Bielsko-Biała 3:2 (22:25, 23:25, 25:19, 25:14, 15:9)

Łuczniczka: Michał Szalacha, Eduardo Goas, Jewgienij Gorczaniuk, Mateusz Sacharewicz, Bartosz Filipiak, Metodi Ananiev - Adam Kowalski (libero) oraz Paweł Gryc, Krzysztof Bieńkowski, Kacper Bobrowski.

BBTS: Jarosław Macionczyk, Wiaczesław Tarasow, Wojciech Siek, Oleg Krikun, Piotr Łukasik, Bartosz Cedzyński - Dominik Jaglarski (libero) oraz Jakub Bucki, Tomasz Piotrowski, Harrison Peacock, Maciej Skowroński, Bartosz Janeczek, Mariusz Gaca.