Hokejowy turniej EIHC: Druga porażka Polaków

Polska przegrała z Kazachstanem 1:4 w swoim drugim meczu rozgrywanego w Katowicach turnieju hokeja na lodzie Euro Ice Hockey Challenge o Puchar im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień wcześniej biało-czerwoni przegrali z reprezentacją Włoch 1:2. Kazachstan w pierwszym meczu turnieju pokonał Węgry 5:2.

Biało-czerwoni słabo, szczególnie w ataku rozpoczęli mecz. W pierwszej tercji sześć minut grali w przewadze, ale nie stworzyli wówczas ani jednej groźnej akcji. Najbliższy zdobycia gola w tej części był - gdy siły były wyrównane - Patryk Wronka. Jednak strzał napastnika z 18. minuty obronił bramkarz rywali.

Po pierwszych 20 minutach gry było 0:1. W drugiej tercji Polacy stracili bramkę grając w osłabieniu. W 34. min sędziowie nałożyli karę za nadmierną ilość zawodników na lodzie. Minutę później odbity przez Przemysława Odrobnego krążek celnie dobił Dmitrij Grients.

W 45. min. Krystian Dziubiński był bliski zdobycia kontaktowej bramki, ale po jego strzale "guma" odbiła się od poprzeczki.

Dziesięć minut później Roman Starczenko "otrzymał" krążek od Michaela Cichego w tercji obronnej Polaków i bez problemów umieścił go w siatce.

Pod koniec meczu trener Ted Nolan – korzystając z tego, że Kazachowie grali w osłabieniu - zdjął z lodu bramkarza. Posunięcie to przyniosło skutek, Damian Kapica skutecznie uderzył. Po stracie gola Kazachstan grał w pełnym zestawieniu, ale polska bramka już do końca meczu została pusta. W ostatniej sekundzie ponownie trafienie zaliczył Jarosław Jewdokimow.

Stosunkową niską przegraną gospodarze turnieju w dużej mierze zawdzięczają Odrobnemu. Także w sobotę (jak dzień wcześniej) kibice przez większą część pojedynku w milczeniu go obserwowali.

W drugim sobotnim spotkaniu Węgrzy pokonali Włochów 4:1. W niedzielę - w ostatnim dniu turnieju, który jest rozgrywany na lodowisku Jantor - Włochy zagrają z Kazachstanem (15.30), zaś Polska z Węgrami (19.15).

Polska - Kazachstan 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Polska: Przemysław Odrobny - Bartłomiej Pociecha, Bartosz Ciura, Bartłomiej Neupauer, Patryk Wronka, Tomasz Malasiński - Mateusz Rompkowski, Damian Tomasik, Alexander Szczechura, Michael Cichy, Jakub Witecki - Jakub Wanacki, Maciej Kruczek, Damian Kapica, Krzysztof Zapała, Marcin Kolusz - Oskar Jaśkiewicz, Kamil Górny, Radosław Sawicki, Krystian Dziubiński, Maciej Urbanowicz.

Bramki: 0:1 Jarosław Jewdokimow (9), 0:2 Dmitrij Grients (35), 0:3 Roman Starczenko (55), 1:3 Damian Kapica (59), 1:4 Jarosław Jewdokimow (60).

Kary: Polska - 6; Kazachstan - 12 minut. Widzów: 1 300.