Poprzednim solistą, który zdobył złote medale w dwóch kolejnych zmaganiach olimpijskim, był Richard Button. Amerykanin triumfował w igrzyskach w 1948 i 1952 roku.

 

Hanyu prowadził po programie krótkim, który wielu ekspertów określało jako perfekcyjny. 23-letni Azjata dostał za niego 111,68 pkt, dzięki czemu miał bezpieczną przewagę nad kolejnymi rywalami. W sobotę za program dowolny także zebrał pochwały, choć tym razem nie ustrzegł się błędów - nie udała się kombinacja poczwórnego toeloopa z potrójnym lutzem, ale nie stracił przez to złotego krążka.

 

Japończyk, który ma też w dorobku dwa tytuły mistrza świata, po sobotnim triumfie popłakał się ze wzruszenia. W listopadzie doznał urazu kostki i od tego czasu aż do rozpoczęcia igrzysk nie startował.

 

Zdobył on dla Kraju Kwitnącej Wiśni pierwszy złoty medal olimpijski w Pjongczangu.

 

Uno i Fernandez wymienili się w końcowej klasyfikacji kolejnością zajmowaną na półmetku rywalizacji. Obaj zawodnicy po raz pierwszy w karierze stanęli na podium w indywidualnej rywalizacji w igrzyskach.

 

Swoją sobotnią postawą zaimponował Nathan Chen. 18-letni Amerykanin po słabym występie w programie krótkim plasował się dopiero na 17. pozycji. W drugiej części zmagań jako pierwszy zawodnik w historii wykonał aż sześć poczwórnych skoków. Przy jednym z nich co prawda podparł się przy lądowaniu ręką, ale i tak uzyskał najwyższą w stawce notę za program dowolny (215,08 pkt). Pozwoliło mu to awansować w klasyfikacji generalnej na piąte miejsce.

 

"Tak fatalny start w programie krótkim i prawie najniższa lokata, jaką kiedykolwiek zająłem, pozwoliła mi całkowicie zapomnieć o wynikach i pozwoliła skupić się na czerpaniu radości z samego przebywania na tafli" - zaznaczył Chen, który w Pjongczangu wywalczył wcześniej brąz w konkursie drużynowym.

 

Wyniki solistów w łyżwiarstwie figurowym:

 

1. Yuzuru Hanyu (Japonia) 317,85 pkt

2. Shoma Uno (Japonia) 306,90

3. Javier Fernandez (Hiszpania) 305,24

4. Jin Boyang (Chiny) 297,77

5. Nathan Chen (USA) 297,35

6. Vincent Zhou (USA) 276,69

7. Dmitrij Aliew (Olimpijczycy z Rosji) 267,51

8. Michaił Koljada (Olimpijczycy z Rosji) 264,25

9. Patrick Chan (Kanada) 263,43

10. Adam Rippon (USA) 259,36

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.