Pjongczang 2018: Norwegowie najlepsi w sztafecie

Norwegowie triumfowali w sztafecie 4x10 km w igrzyskach w Pjongczangu. Srebrny medal wywalczyli Olimpijczycy z Rosji, a brązowy Francuzi. Polacy nie startowali.

Norwegowie nie zaczęli najlepiej. Biegnący jako pierwszy Didrik Toenseth, najmniej znany i utytułowany z czwórki głównych kandydatów do złota, ukończył zmianę na piątej pozycji. Martin Johnsrud Sundby awansował co prawda na czwarte miejsce, ale strata do prowadzących Rosjan zwiększyła się do pół minuty.

Losy rywalizacji odmienił dopiero Simen Hegstad Krueger na trzeciej zmianie. Niemal w mgnieniu oka odrobił straty, a po siedmiu kilometrach już prowadził, wykorzystując też słabszą dyspozycję Aleksieja Czerwotkina, który okazał się najsłabszym ogniwem swojej sztafety. Norweg uzyskał najlepszy czas na swoim odcinku i miał spory wkład w ostateczny triumf.

Krueger, który jest największą gwiazdą igrzysk w biegach narciarskich, a przyjechał do Korei Płd. jako 15. zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w niedzielę wywalczył drugie złoto, po wygraniu biegu łączonego 2x15 km, a w dorobku ma też srebro zdobyte na 15 km techniką dowolną.

Dzieła dokończył Johannes Hoesflot Klaebo. Mistrz olimpijski w sprincie kilkaset metrów przed metą zaatakował, oderwał się od Denisa Spicowa i samotnie minął linię mety. Olimpijczycy z Rosji stracili 9,4 s, a biegnący równo i trzymający się w czołówce od początku do końca Francuzi - 36,9 s.

Norwegowie, którzy regularnie triumfują w mistrzostwach świata, złoto w sztafecie na igrzyskach odzyskali po 16 latach; poprzednio zwyciężyli w Salt Lake City w 2002 roku.

Najlepsi w Vancouver i Soczi Szwedzi tym razem uplasowali się na piątej pozycji ze stratą 2.05,6 do zwycięzców. Na czwartym miejscu ukończyli zmagania Finowie.

Norwegowie wywalczyli dotychczas w Pjongczangu pięć, na osiem możliwych, złotych medali w biegach narciarskich, a łącznie już 11-krotnie stanęli na podium.

Medaliści narciarskiej sztafety 4x10 km:

złoty - Norwegia (Didrik Toenseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krueger, Johannes Klaebo)

srebrny – Olimpijczycy z Rosji(Andriej Larkow, Aleksandr Bołszunow, Aleksiej Czerwotkin, Denis Spicow)

brązowy – Francja(Jean Marc Gaillard, Maurice Manificat, Clement Parisse, Adrien Backscheider)

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.