Judocy z Mongolii przenoszą się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Davaadorj Tumurkhuleg (z prawej)

Po "transferach" judoków z Mołdawii, którzy zdobyli medale igrzysk i mistrzostw świata dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, do arabskiej ekipy dołączą zawodnicy z Mongolii: Davaadorj Tumurkhuleg (66 kg), Dagvasuren Nyamsuren (81 kg) i Temuulen Battulga (+100 kg).

Szejkowie mają nadzieję stworzyć jedną z najsilniejszych drużyn na świecie. Kilka lat temu przyznali obywatelstwo kilku judokom i trenerowi z Mołdawii. Z efektów ich pracy w barwach ZEA byli bardzo zadowoleni, ponieważ Victor Scvortov i Ivan Remarenco wywalczyli krążki MŚ, zaś Sergiu Toma stanął na najniższym stopniu turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro.

Teraz reprezentację Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzmocnią trzej czołowi zawodnicy z Mongolii. Tumurkhuleg to były lider światowego rankingu (IJF) i zwycięzcą prestiżowego Grand Slamu w Paryżu w 2015 roku. Nyamsuren w grudniu sięgnął po brąz Grand Slamu w Tokio. Battulga z kolei zajął siódme miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach globu w Maroku w kategorii open.

Kwalifikacje do igrzysk w Tokio rozpoczynają się pod koniec maja. Wszyscy trzej mongolscy judocy będą startować już w nowym zespole. Olimpijczykami z Rio są Tumurkhuleg i Battulga, który niósł flagę swojego kraju podczas ceremonii otwarcia.