Zgodnie z ustaleniami przedstawicieli obu Korei, którzy dyskutowali we wtorek, w przygranicznym mieście Panmundżom, niepełnosprawni sportowcy z Północy i delegacja tamtejszego komitetu paraolimpijskiego przekroczą granicę drogą lądową 7 marca. Dwa dni później odbędzie się ceremonia rozpoczęcia otwarcia imprezy.

 

Nie sprecyzowano, ilu zawodników z Korei Płn. ma się pojawić w Pjongczangu ani czy - zgodnie z wcześniejszymi planami - towarzyszyć im będą cheerleaderki, które zwróciły na siebie uwagę podczas zakończonych w niedzielę igrzysk olimpijskich w tym samym mieście.

 

Porozumienie między Koreami dotyczące występu sportowców z Północy zarówno w tegorocznych igrzyskach, jak i w późniejszej rywalizacji niepełnosprawnych zostało zawarte w styczniu. Na początku lutego Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) oficjalnie zaprosił do udziału w tej drugiej imprezie dwóch biegaczy z tego kraju, którzy wywalczyli kwalifikację - Jonghyona Kima i Yuchola Mę. Nigdy wcześniej sportowcy z Korei Płn. nie brali udziału w zimowych igrzyskach zawodników niepełnosprawnych.

 

Na igrzyska w Pjongczangu kraj ten wysłał 22 sportowców, w tym 12 hokeistek, które utworzyły wspólną reprezentację z zawodniczkami z Korei Płd. Wysłano też na ceremonie otwarcia i zakończenia delegację, w której znalazły się ważne osobistości, orkiestrę oraz grupę dającą pokaz taekwondo.

 

Igrzyska paraolimpijskie zakończą się 18 marca.