Challenge Cup: Awans Perły Lublin do półfinału

Piłka ręczna

Piłkarki ręczne MKS Perła Lublin wygrały w Hiszpanii rewanżowe spotkanie 1/4 finału Challenge Cup z Rincon Fertilidad Malaga 27:20 i awansowały do półfinału. Pierwszy mecz, także rozgrywany w miejscowości Alhaurin de La Torre pod Malagą, lublinianki, formalnie występujące w roli gospodyń, przegrały w piątek 18:19.

Po piątkowej jednobramkowej porażce zawodniczki Perły zmobilizowały się na spotkanie rewanżowe, które także rozegrano w odległej o kilkanaście kilometrów od Malagi miejscowości Alhaurin de La Torre.

Przez całą pierwszą połowę toczyła się bardzo wyrównana gra i żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi większej niż dwubramkowa, ale częściej prowadziły lublinianki, które m.in. na sześć minut przed przerwą, po rzucie Alesi Mihdaliovej, wygrywały 9:7. Później jednak w tej części meczu trafiały już tylko gospodynie, które do szatni schodziły, gdy na tablicy widniał korzystny dla nich wynik 10:9.

W pierwszej połowie lublinianki nie wykorzystały dwóch rzutów karnych.

Po zmianie stron dzięki świetnej postawie w defensywie i znakomicie broniącym Weronice Gawlik (obroniła rzut karny) oraz chorwackiej bramkarce Gabrijeli Besen podopieczne Roberta Lisa uzyskały trzy-czterobramkowe prowadzenie i już spokojnie kontrolując sytuację na parkiecie nie pozwoliły Hiszpankom na zmniejszenie bezpiecznego dystansu.

W 38. min. kapitalną, indywidualną akcją popisała się Kinga Achruk, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 15:11.

Jeszcze na sześć minut przed końcową syreną, kiedy na tablicy widniał rezultat 23:19 dla Perły, zawodniczki z Malagi rzuciły się do desperackiego ataku, ale kapitalna interwencja Besen nie pozwoliła zmniejszyć prowadzenia do trzech bramek, co mogło wprowadzić większą nerwowość w naszych szeregach.

Zdobycie dwóch kolejnych goli praktycznie przesądziło o losach spotkania. W półfinale Challenge Cup MKS Perła Lublin zmierzy się najprawdopodobniej ze szwedzkim Kristiandstad Handball Klubb, który w sobotnim ćwierćfinałowym spotkaniu, na wyjeździe pokonał turecki Andersen GSK 26:23.

Pierwszy mecz półfinałowy lublinianki rozegrają 7 lub 8 kwietnia na wyjeździe, a do rewanżu dojdzie tydzień później w Lublinie.

MKS Perła Lublin – Rincon Fertilidad Malaga 27:20 (9:10)

Perła: Weronika Gawlik, Gabrijela Besen - Dagmara Nocuń 3, Małgorzata Rola 6, Kinga Achruk 1, Sylwia Matuszczyk, Kristina Repelewska, Joanna Drabik 4, Valentina Nestsiaruk 3, Aleksandra Rosiak, Alesia Mihdaliova 6, Marta Gęga 4.
Bramki dla Rincon: Emma Boada Coronado 6, Maria Calzado de Toro 4, Soledad Lopez Jimenez 3, Macarena Gandulfo, Paula Garcia Avila i Gabriela Pesoa Constantino po 2, Maja Veljkovic 1.

Sędziowali: Michael Haramul i Pavel Blanar z Czech.