MŚ w kolarstwie torowym: Słabe wyniki Polaków w ostatnim dniu

Polscy kolarze torowi nie odnieśli sukcesów w ostatnim dniu mistrzostw świata w holenderskim Apeldoorn. Bohaterką zawodów była reprezentantka gospodarzy Kirsten Wild, która triumfując w wyścigu punktowym zdobyła swój trzeci złoty medal w tej imprezie.

Katarzyna Pawłowska, mistrzyni świata w tej konkurencji, zajęła 18. miejsce.

W madisonie Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski zostali sklasyfikowani na 13. pozycji. W trakcie rywalizacji upadek zaliczył Staniszewski, a Polacy stracili dwa okrążenia do głównej grupy, co oznaczało 40 ujemnych punktów. Złoty medal wywalczyli Niemcy Roger Kluge i Theo Reinhardt.

Na 1 km ze startu zatrzymanego najszybciej pojechał Holender Jeffrey Hoogland, osiągając czas 59,459. Polacy nie weszli do finałowej ósemki. Mateusz Lipa był 17., a dwie pozycje niżej zajął Mateusz Rudyk.

Mistrzynią świata w keirinie została Belgijka Nicky Degrendele. Polki w tej konkurencji nie startowały.

Reprezentacja Polski wraca z Holandii z jednym medalem - złotym, który wywalczył w sobotę wieczorem w omnium Szymon Sajnok. Na piątych pozycjach uplasowali się Mateusz Rudyk w sprincie oraz Justyna Kaczkowska na 3 km na dochodzenie. Zadowolone mogą być sprinterki, które w drużynie zajęły najwyższą w historii, ósmą lokatę, poprawiając w eliminacjach na nie najszybszym torze rekord kraju. Polki w trakcie rywalizacji zmieniały skład. Startowały: Julita Jagodzińska, Marlena Karwacka i Urszula Łoś.

Drużyna sprinterów uzyskała w eliminacjach czwarty wynik, ale nie przeszła do kolejnej rundy z powodu minimalnego błędu przy zmianie. W wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie biało-czerwone były ósme, a ich koledzy - na dziesiątym miejscu, z rezultatami poniżej oczekiwań.

"Trudno być niezadowolonym, gdy przywozimy tytuł, ale gdy się bliżej przyjrzymy wynikom, to trzeba przyznać, że mogło być lepiej. Na przykład w wyścigach punktowych kobiet i mężczyzn, w omnium pań, w wyścigach drużynowych na 4 km czy w madisonie. Wszystko to przykrywa jednak medal Szymona" - powiedział szef ekipy Jacek Kasprzak.

Po sobotnim zwycięstwie Sajnoka koledzy z drużyny wzięli go na ręce i podrzucali do góry. "W naszej reprezentacji panuje bardzo dobra atmosfera, a sprawia to właśnie Szymon. Jest on osobą, która jednoczy całą grupę" - dodał Kasprzak.

Mistrzostwa zdominowali reprezentanci gospodarzy. Ich dorobek to 12 medali - pięć złotych, pięć srebrnych i dwa brązowe. Na drugim miejscu Niemcy (4-0-2), na trzecim Wielka Brytania (2-3-1), a na czwartym Australia (2-2-2), startująca w skromnym, czteroosobowym składzie. Polacy w klasyfikacji medalowej zajęli ósme miejsce ex aequo z Białorusią i Kolumbią, których kolarze także zdobyli po jednym złotym krążku.