PE w rzutach: W Portugalii zwycięstwo odniósł tylko Fajdek

Z reprezentantów Polski tylko Paweł Fajdek odniósł zwycięstwo w zawodach Pucharu Europy w rzutach w Leirii. Trzykrotny mistrz świata wygrał rzut młotem wynikiem 77,30. Drugi wśród kulomiotów był Michał Haratyk – 21,18. W Portugalii pogoda nie sprzyjała lekkoatletom.

W weekend było zimno i padał deszcz. To zwłaszcza dla konkurencji rzutowych spore utrudnienie. Nie przeszkodziło to jednak niemieckiemu oszczepnikowi Johannesowi Vetterowi, który uzyskał 92,70. Hubert Chmielak był szósty – 76,03. W kategorii do lat 23 Cyprian Mrzygłód był trzeci 74,55, a zwyciężył Rumun Alexandru Novac – 80,73.

Fajdek, który w tych zawodach startował po raz piąty i drugi raz triumfował, po czterech kolejkach zajmował dopiero szóste miejsce. W piątym podejściu posłał młot na 76,13, co dało mu prowadzenie, a w ostatniej serii uzyskał 77,30. Za nim uplasował się jego kolega z grupy treningowej Słowak Marcel Lomnicky – 75,97.

W kobiecym rzucie młotem wśród seniorek Malwina Kopron zajęła trzecią lokatę wynikiem 69,54. Brązowa medalistka mistrzostw świata z Londynu najlepszy rezultat osiągnęła w drugim podejściu. Wygrała Białorusinka Hanna Małyszczyk – 72,62. W młodzieżowej kategorii Katarzyna Furmanek też była trzecia – 65,15; triumfowała Węgierka Reka Gyuratz – 69,00.

Haratyk, który jeszcze tydzień temu startował pod dachem w mistrzostwach świata i nie przekroczył 20 metrów, tym razem pchnął 21,18. To dało mu drugą lokatę, a przed nim uplasował się Rosjanin Aleksander Lesnoj – 21,32.

Wśród kobiet w grupie B Klaudia Kardasz – 16,83 przegrała tylko z Białorusinką Aleną Pasechnik – 17,30. Polka sklasyfikowana została na 10. pozycji. Węgierka Anita Marton, halowa mistrzyni świata z Birmingham, jako jedyna przekroczyła granicę 19 m (19,12) wygrywając w pucharowych zawodach po raz drugi z rzędu.

Konkurs rzutu dyskiem zdominowali Szwedzi – wicemistrz świata Daniel Stahl już w pierwszej próbie uzyskał 66,81, rodaka Simona Petterssona wyprzedził równo o 100 cm. Polacy nie startowali. Za to w rywalizacji kobiet triumfowała Niemka Nadine Mueller – 60,42, a Daria Zabawska była ósma – 54,35.

Niespełna 20-letni Kamil Swancar po raz pierwszy w zawodach rzucał młotem o wadze 7,26 kg i uzyskał 57,83. To w młodzieżowej kategorii dało mu 15. lokatę. Z kolei 20-letnia Aleksandra Ostrowska rzuciła oszczepem na odległość 52,50 m i zajęła 14. miejsce. Triumfowała 21-letnia mistrzyni Norwegii Sigrid Borge – 62,42.